Ministrica Stanislava Setnikar Cankar je zaradi razkritja, da je od leta 2003 do danes od javnih ustanov dobila 636 tisoč evrov honorarjev, premierju ponudila odstop. Miro Cerar je odstop sprejel.
Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik vlade Miro Cerar, sta se z ministrico za izobraževanje, znanost in šport Stanko Setnikar Cankar osebno sestala. Cerar je pojasnil, da je Setnikar Cankarjeva po temeljitem pogovoru ponudila odstop, ker je menila, da bi objava podatkov o njenih zaslužkih, ki jih je iz javnih sredstev dobila iz honorarjev poleg plače, verjetno zelo negativno vplivala na njeno delo in se morebiti celo izrabljala v kritikah zoper njo.
Precej veliki zneski zbujajo precejšnjo pozornost
Setnikar Cankarjeva je po Cerarjevih navedbah s svojim dodatnim delom prejela "precej velike zneske za slovenske razmere in to zbuja seveda precejšnjo pozornost". "Hkrati seveda zbuja pozornost to, da je te zneske prejemala s fakultete, na kateri je bila zaposlena in ki jo je vodila," pravi premier. Kot dodaja, pa je ministrica sama pojasnila, da ta dejstva niso enoznačna in da niso v neskladju z zakonom.
Dejanje bi lahko obremenilo delo vlade
"Ministrica je prepričana, da ni storila nič nezakonitega in tudi nič neetičnega. Sam tega še ne morem oceniti, ker vseh okoliščin in podrobnosti ne poznam. Sem pa sprejel njeno presojo, da bi lahko to politično obremenilo delo vlade, in sprejel njen odstop," je pojasnil premier.
O naslednikih še ni želel govoriti
Kot je dejal, se glede naslednikov Setnikar Cankarjeve "ponuja kar nekaj možnosti, a danes je šele dan, ko sem sprejel odstop, zato še ne bi želel govoriti o imenih". Je pa povedal, da bo Setnikar Cankarjeva do imenovanja svoje zamenjave še naprej vodila ministrstvo.
O svojih honorarjih je pojasnil že vse
V zvezi z očitki glede svojih honorarjev iz časa, ko je bil še profesor na ljubljanski univerzi, pa je Cerar pojasnil, da je vse podatke o svojem dodatnem delu in vseh zaslužkih javno predstavil že v obdobju volilne kampanje in tudi pozneje so bili vedno dostopni. Zato tu, kot pravi, ne vidi ustrezne primerjave. Ob tem dodaja še, da je bil drugačen tudi način, kako je prihajal do dohodkov.
Setnikar Cankarjeva: Pri objavi podatkov je šlo za zlorabo
Stanislava Setnikar Cankar je sicer dopoldne v izjavi poudarila, da je šlo pri objavi podatkov o honorarnih zaslužkih za zlorabo podatkov in da so bili vsi, katerih podatki so bili objavljeni, izpostavljeni na sramotilnem odru. Po njenem pojasnilu zaposleni v visokem šolstvu omenjene honorarje prejemajo za predavanja na izrednem študiju, predavanja v tujini ter za svetovalno in raziskovalno delo, pri tem pa delež dobi tudi fakulteta, na kateri so zaposleni. Delo pri tem opravljajo za fakulteto, zato po njenem prepričanju pri tem ne more iti za konflikt interesov.
Prepričana je, da pri njenih zaslužkih ni šlo za nezakonito ravnanje in da ni šlo za konflikt interesov, vendar se je kljub temu odločila, da premierju ponudi svoj odstop.
Objava podatkov bi po njenem prepričanju v prihodnosti negativno vplivala tudi na njeno ministrsko delo, saj "bi jo verjetno ves čas izrabljali pri delu ministrstva". SMC, iz kvote katere prihaja, in vladi Setnikar Cankarjeva želi, da bi njenega naslednika ali naslednico našli čim prej. Pri tem je zagotovila, da bo ekipa, ki jo je oblikovala, na razpolago novemu ministru ali ministrici.
Služila s honorarnim delom na fakulteti, na kateri je bila dekanja
V zadnji dvanajstih letih je Stanislava Setnikar Cankar po podatkih sistema Supervizor s honorarji javnih ustanov zaslužila:
- okoli 542 tisoč evrov s honorarnim delom na ljubljanski fakulteti za upravo, kjer je bila zaposlena tudi kot dekanja,
- 20.500 evrov ji je nakazala Ljudska univerza Sežana,
- 18 tisoč evrov Ljudska univerza Žalec,
- slabih 13 tisočakov Andragoški zavod Maribor,
- 11 tisoč evrov Ljudska univerza Radovljica.
Ostala nakazila znašajo manj kot deset tisoč evrov. Vse honorarje, ki jih je prejela Setnikar Cankarjeva, si lahko ogledate tukaj. S svojimi honorarnimi zaslužki se je sicer ministrica uvrstila na drugo mesto največjih honorarnih zaslužkarjev. S 769 tisoč evri honorarjev jo je prehitel sodni tolmač Abdulaziz Počinka, ki je samo od notranjega ministrstva prejel več kot 400 tisoč evrov.