Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
24. 4. 2008,
20.37

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 4. 2008, 20.37

8 let, 6 mesecev

Maribor obeležil dan upora proti okupatorju in spominski dan mesta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Mestna občina Maribor je danes s slovesnostjo v Kazinski dvorani obeležila dan upora proti okupatorju in spominski dan občine.

Ob tej priložnosti je župan Franc Kangler Združenju borcev za vrednote NOB Maribor podelil mestni pečat. Priznanje je prevzel predsednik združenja Jože Berce, zbrane pa je nagovoril mestni svetnik Matevž Frangež. "Največja zaveznika osvoboditeljev sta bila upanje in pogum" Po besedah Frangeža je narodnoosvobodilni boj majhen slovenski narod postavil med največje nacije tega sveta. Kot je dejal, sta bila največja zaveznika osvoboditeljev upanje in pogum. "A ju premoremo tudi danes, ko imamo v svojih rokah vse možnosti in dovolj moči, da spremenimo danosti, ki šibijo slovenski narod in ki ga ponovno namesto z upanjem polnijo s strahom, namesto s pogumom z otopelostjo?"

"Pred Slovenijo so številni izzivi, ki nas morajo združevati" Frangež je spomnil na Cankarjevo prerokbo, ki pravi, da si bo narod pisal sodbo sam. "Sodba, ki jo vidim, je Slovenija, v kateri bo vsakdo na temelju enakih možnosti s svojim delom, znanjem in ustvarjalnostjo oblikoval blaginjo zase in za svojo družino in to srečo solidarno delil s skupnostjo, v kateri živi," je dejal Frangež. Po njegovih besedah so pred Slovenijo številni izzivi, ki nas morajo združevati.

"Vidim Slovenijo močnih javnih storitev, za boljše zdravstvo, šolstvo in socialno varnost. Vidim Slovenijo prodornega gospodarstva, ki ga napaja znanje in delo naših ljudi. Vidim Slovenijo, ki bo pravična in v kateri koristi uspeha ne bodo omejene na elite, ampak na vse, ki ta uspeh ustvarjamo," je v svojem nagovoru poudaril Frangež. Kot je še dodal, se bo "partizanov slovenske vojske vselej spominjal kot najpogumnejših sinov slovenskega naroda".

Slovesnost je popestril kulturni program, ki so ga izvedli dijaki II. Gimnazije Maribor. Iz Kazinske dvorane so se številni ugledni gostje odpravili do Volkmerjevega prehoda, kjer je bila še krajša prireditev, na kateri so nastopili učenci mariborske Osnovne šole Franca Rozmana - Staneta.

Maribor namreč s spominskim dnevom obeležuje sabotažno akcijo mariborskih domoljubov, ki so 29. aprila 1941 zjutraj v Volkmerjevem prehodu v središču mesta zažgali dva nemška osebna avtomobila. Akcija je pomenila začetek upora, zgodila pa se je le tri dni po Hitlerjevem obisku in je bila dokaz borbene pripravljenosti mariborskih domoljubov.

Ne spreglejte