Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
11. 12. 2008,
18.44

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 11. 12. 2008, 18.44

7 let, 9 mesecev

Kucler Dolinarjeva: Iz običajnih postopkov se skuša napraviti politični škandal

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Iz običajnih postopkov se skuša napraviti prvovrstni politični in medijski škandal, je v zvezi z zapleti okrog Nove univerze povedala šolstvo Mojca Kucler Dolinar.

Predsednica sveta NSi in nekdanja ministrica za visoko je opozorila tudi na "nedopustne pritiske" na javne uslužbence na ministrstvu, ki po njenem mnenju že kažejo na mobbing. "Kaj pa je javni interes, če ni to znanje" Kucler Dolinarjeva sklicevanje na javni interes s strani ministrstva v zadnjih dneh ocenjuje kot nerazumno. "Kaj pa je javni interes, če ni to znanje, če ni to izobraževanje," se sprašuje nekdanja ministrica. Prepričana je, da se to dogaja le zato, da v Sloveniji ne bi prišlo do odprtja visokošolskega prostora.

MVZT: Pri vpisu Nove univerze gre za pravno vprašanje

Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (MVZT) je odgovorilo na odprto pismo, ki ga je zaradi odločitve vlade, da vloži tožbo na akt o vpisu Nove univerze v razvid visokošolskih zavodov, nanj v imenu ustanoviteljev Nove univerze naslovil Miha Pogačnik, so sporočili z omenjenega ministrstva.

Kaj natančno je ministrstvo odgovorilo Pogačniku, v odzivu ne navajajo, ugotavljajo pa, da gre pri problemu vpisa Nove univerze v razvid visokošolskih zavodov za pravno vprašanje. "Zato smo zadevo predali pristojnim institucijam. Kdor tej zadevi želi dati politično dimenzijo, se očitno zaveda šibkosti svojih pravnih argumentov, zato MVZT tovrstne špekulacije zavrača in vanje ne bo zahajalo," so zapisali.

Na ministrstvu so se odzvali tudi na Pogačnikovo navedbo, da je generalni sekretar na ministrstvu Martin Plut izvajal pritiske na uslužbenko ministrstva, ki je vodila postopek do izdaje odločbe o vpisu univerze v razvid visokošolskih zavodov. Kot so navedli, v pismu, ki je bilo naslovljeno na ministra Gregorja Golobiča, "ni bilo besede o domnevnem pritisku na uslužbenko. Ne glede na to smo tozadevne navedbe iz odprtega pisma, ki je bilo naslovljeno na medije, preverili in ugotovili, da ne držijo," so zapisali. Dodali so, da o tem, da ni bilo pritiskov, priča tudi zapis sestanka, ki ga je naredil na sestanku ves čas prisoten javni uslužbenec iz pravne službe.

"Na ključnih dokumentih so manjkale predpisane parafe" Na ministrstvu v zvezi z omenjenim še ugotavljajo, da je bil generalni sekretar ministrstva dolžan ugotoviti dejanske postopke in stanje. "Podlago za to, da vodi strokovno delo na različnih področjih, med katerimi je tudi pravna služba ministrstva, ima v 19. členu zakona o državni upravi in drugih področnih predpisih. V spisu o Novi univerzi na MVZT je bilo namreč kar nekaj uradnih zaznamkov uslužbenke, ki je vodila postopek o vpisu, ti pa kažejo na sum vplivanja nekaterih oseb na vodenje upravnega postopka kljub temu, da jim zakon tega ne dopušča. Prav tako so na ključnih dokumentih manjkale predpisane parafe predstojnika notranje organizacijske enote," so še zapisali.

Kot je znano, je Pogačnik v imenu ustanoviteljev Nove univerze na ministra Gregorja Golobiča naslovil javno pismo. Vlada je namreč 10. decembra sprejela sklep, da vloži tožbo zoper akt, s katerim je bila Nova univerza vpisana v razvid visokošolskih zavodov. Po mnenju vlade je namreč MVZT z vpisom kršilo zakon v škodo javnega interesa, ker je o vpisu odločalo kljub temu, da odločba sveta za visoko šolstvo o ustanovitev univerze ni bila dokončna, saj svet še ni odločal glede ugovora štirih javnih univerz, ki so se pritožile nanjo.

"Univerze so zlorabile pravice v postopku" Pogačnik je v javnem pismu Golobiču glede slednjega zapisal, da so univerze zlorabile pravice v postopku, saj niso bili podani pogoji za izpodbijanje zakonitosti izdane odločbe sveta za visoko šolstvo. Poudaril je tudi, da uradne osebe na ministrstvu niso bile dolžne čakati na potrditev dokončnosti odločbe o akreditaciji, "saj je očitno, da so univerze vložile vlogo proti tej odločbi brez zakonitega pravnega interesa" in so zato zlorabile pravice v postopku.

V pismu je Pogačnik navedel tudi konkreten primer uslužbenke na MVZT, ki je vodila postopek do izdaje odločbe in s katero so bili kot stranka v postopku v komunikaciji. Po njegovo je generalni sekretar na ministrstvu Martin Plut izvajal pritiske na to uslužbenko. Med drugim naj bi ji v torek naročil, da do naslednjega dne do 12. ure pripravi poročilo o tem, kdo je vplival nanjo, s kom je govorila, kaj vse je upoštevala v postopku in tudi, koga je poznala, da je prišla v službo na ministrstvo.

Ne spreglejte