Sobota, 16. 2. 2013, 13.41
8 let, 7 mesecev
Koprivnikar: Hospicu smiselno dodeliti trajni status paliativne oskrbe
Lahko pa bistveno izboljša način oskrbe umirajočih v ustanovah pa tudi v domači oskrbi, zato ji je smiselno dodeliti status in naloge razvoja paliativne oskrbe, meni.
Predsednik upravnega odbora Skupnosti socialnih zavodovo Slovenije (SSZS) se je tako odzval na težave s financiranjem, zaradi česar je hiši hospic grozilo tudi zaprtje. Po petkovem sestanku Slovenskega društva hospic s pristojnima ministroma za zdravje in za delo kaže, da so našli skupno začasno rešitev, saj bodo iskali partnersko ustanovo.
Smiselno je hospicu trajno dodeliti status in naloge razvoja paliativne oskrbe na podlagi sprejetega nacionalnega programa in sklenjene pogodbe z državo, v kateri naj bi bile opredeljene naloge hospica, je prepričan Koprivnikar.
Naloge hospica pa bi bile: sodelovanje z zdravstvenimi in socialnimi raziskovalnimi ter izvajalskimi ustanovami pri problematiki paliativne oskrbe, preverjanje novih metod dela z umirajočimi in njihovimi svojci, sodelovanje pri oblikovanju usmeritev paliativne oskrbe v drugih ustanovah, zagotavljanje praktičnega usposabljanja v hiši hospic za ključne kadre drugih ustanov za področje paliativne oskrbe.
Predlagani sklopi nalog temeljijo na posebni vlogi hospica, ki jo je v veliki meri odigral že z javnimi izpostavljanjem tabu teme umiranja in predstavljanjem boljše oskrbe umirajočih in podpore njihovim svojcem.
Po drugi strani pa tudi omogočajo, da se hospic umesti v sistem kot ustanova, ki s svojimi zmogljivostmi omogoča raziskovanje novih oblik dela in izobraževanje, je dejal Koprivnikar in dodal, da bo tako hospic pripomogel, da se bo tudi v drugih ustanovah paliativni oskrbi priznalo posebno mesto.
V domovih za starejše po njegovih besedah vsako leto umre preko 4.000 oseb.