Sreda, 22. 10. 2014, 11.22
8 let, 8 mesecev
Koliko plačujemo tistim, ki jih sodišče nezakonito strpa za zapahe
Zdaj 24-letni Dejan Savić, ki je bil zaradi bombnega napada na Policijsko upravo Kranj leta 2009 leto dni pozneje na kranjskem sodišču obsojen na zaporno kazen, to jo je že prestal, ni kriv, je sklenilo vrhovno sodišče. Njegova zagovornica Anka Kozamernik je namreč v zahtevi za varstvo prepričala vrhovne sodnike, da so bili dokazi, ki jih je sodišče upoštevalo na sojenju in ob odmeri kazni, pridobljeni nezakonito, je zapisal Miran Šubic v Dnevniku.
Ker je Savić po tej odločitvi vrhovnih sodnikov leto in devet mesecev sedel po krivem, bo najverjetneje od države zahteval odškodnino za čas, ki ga je nezakonito preživel za zapahi. Ta mu tudi pripada, pravijo na državnem pravobranilstvu. Zakon o kazenskem postopku namreč določa pravico do povrnitve škode zaradi neupravičene obsodbe.
Državno pravobranilstvo pri izračunavanju odškodnin upošteva sodno prakso, dolžino neutemeljeno odvzete prostosti in konkretne okoliščine, ki se od primera do primera razlikujejo, zato podatka o odškodnini za posamezen dan zapora ali pripora na pravobranilstvu ne morejo dati.
Na odmero odškodnine vplivajo tudi zdravstveno poslabšanje, predkaznovanost, ugled, ki ga je oškodovanec užival v svojem okolju, prisilna odtujitev iz družinskega in življenjskega okolja, upoštevajo pa tudi starost oškodovanca.
Eno največjih odškodnin v zgodovini samostojne države je iztržil Martin Uhernik, ki je za zapahi neupravičeno preživel dolgih sedem let. Od države je terjal milijon evrov, od tega slabih 793 tisoč evrov za nepremoženjsko škodo in okoli 195 tisoč evrov za premoženjsko škodo. Sodišče mu je za nepremoženjsko škodo leta 2011 prisodilo slabih 305 tisoč evrov, za premoženjsko pa leto pozneje 155 tisočakov.
"Med najvišjimi odškodninami v pravdnih zadevah v letu 2012 zaradi neutemeljenega zapora oziroma pripora je bila odškodnina stranki M. M. v višini 260 tisoč evrov za premoženjsko in nepremoženjsko škodo," so pojasnili na državnem pravobranilstvu. Makoterjeva in država sta se za ta znesek poravnali.
Koprskemu staremu in novemu županu Borisu Popoviču je za enako število dni v priporu leta 2003 uspelo iztržiti veliko manj – deset tisoč evrov z obrestmi je nakazal v dobrodelne namene.
Kot je znano, je bila Tovšakova med preiskavo v zadevi delavcev Teš 6 priprta dlje, kot je dovoljeval zakon. Gre za 35 dni, ki jih je neupravičeno preživela v priporu, ker je tožilstvo spremenilo zahtevo za preiskavo v milejšo obliko.
O odpravi imunitete je namreč odločala le državnozborska mandatno-volilna komisija, ne pa tudi poslanci državnega zbora. Poravnava z državnim pravobranilstvom ni uspela. Na pravobranilstvu so zapisali, da "predlagatelj zahtevka poravnalne ponudbe državnega pravobranilstva ni sprejel". Škoberne je nato, dodajajo, 8. aprila letos na okrožno sodišče vložil tožbo, s katero zahteva 30 tisoč evrov odškodnine. Sodišče o zadevi še ni odločilo.