Sreda, 8. 7. 2015, 20.52
5 let, 6 mesecev
Kje v zapleteni formuli E, R, k in Y tiči fiskalni svet in kaj je treba vedeti o njem
Če se bo uresničila napoved finančnega ministra Dušana Mramorja, bodo poslanci morda že v petek končali zakonodajno sago, povezano s sprejemom fiskalnega pravila. Dve leti po tem, ko so v ustavo zapisali formulo, ki pravi, da državna blagajna ne more trošiti več, kot ustvari, bi tako dobili še zakon, ki določa, kako ustavno določilo izvajati v praksi. Najpomembnejši del zakona se nanaša na formulo, ki omejuje trošenje v času blaginje in v času recesije, ter na fiskalni svet, telo strokovnjakov – modrecev, ki spremljajo proračunsko politiko in opozarjajo, kje so njene pasti in slabosti.
Malo drugače: v fiskalnem svetu bodo trije finančni strokovnjaki, ki bodo spremljali fiskalna pravila, ocenjevali makroekonomske in proračunske napovedi, vrednotili fiskalno vzdržnost, dajali mnenja o osnutkih tistih zakonov, ki imajo občuten proračunski učinek.
Nekdanji minister Janez Šušteršič je dejal, da upa, da to ne bodo samo profesorji, nekdanji minister Mitja Gaspari pa pravi, da morajo predvsem biti kakovostni in imeti izkušnje tudi iz prakse.
"Kako bo to delovalo v praksi, pa je odvisno od sestave fiskalnega sveta (strokovnosti in neodvisnosti), energije, ki jo bodo člani sveta vložili v delo (pomen polne zaposlitve in ustreznega plačila!), ter seveda ugleda, ki si ga bodo znali ali pa ne ustvariti z utemeljenostjo svojih stališč in javno komunikacijo," trdi Šušteršič.
Da je dobro komuniciranje z mediji pomembno, izpostavlja tudi direktor Umarja Boštjan Vasle, ki pravi, da sta prav splošna in strokovna javnost največji zaveznici fiskalnega sveta.
Predstavniki finančnega ministrstva izpostavljajo, da bodo pri finančnem svetu varčni, a o smiselnosti takšnega pristopa bi se dalo razpravljati. Švedski fiskalni svet, ki ima šest članov, ob tem pa še pomoč petih ljudi iz administracije in strokovnjakov, ima na primer letni proračun milijon evrov.
Nekdanji finančni minister Janez Šušteršič pravi, da bi se lahko zgledovali po svetu Banke Slovenije, kjer so člani zaposleni za polni delovni čas. Tudi plačali bi jih enako. Druga mogoča primerjava bi bila po Šušteršičevem mnenju lahko računsko sodišče, kjer člani sodišča prav tako niso zaposleni le za delni delovni čas. "Na ta način bi zagotovili, da bi bilo delo v fiskalnem svetu za njegove člane dejansko prva prioriteta in ne obstranska dejavnost poleg drugih zaposlitev in projektov," pravi Šušteršič.
S finančnega ministrstva pa so nam na vprašanje o polovični zaposlitvi odgovorili, da so se za takšno ureditev odločili zato, da bodo v svet imenovani strokovnjaki ostali v stiku s svojim delovnim področjem. In še: "Da ne postanejo nezaposljivi, ko jim poteče mandat."