Iz poslanske skupine Pozitivna Slovenija je izstopilo 14 poslancev, od katerih se jih je 12 odločilo oblikovati novo poslansko skupino v državnem zboru.
Predsednik parlamenta Janko Veber je pojasnil, da lahko poslanci v državnem zboru delujejo samostojno, tako kot zdajšnji nepovezani poslanci Ivan Simčič, Borut Ambrožič in Ivan Vogrin, ali pa oblikujejo poslansko skupino nepovezanih poslancev.
Število poslancev – sorazmerna moč v parlamentu
V tem primeru dobijo sorazmerno glasovalno moč na kolegijih predsednika DZ in tudi sorazmeren delež v komisijah in odborih parlamenta. To bistveno poveča njihovo težo v parlamentu.
Zanoškar in Bosnić prosta strelca
Möderndorfer je Vebru sporočil, da želi 12 od teh poslancev ustanoviti novo poslansko skupino, medtem ko sta se Bosnić in Zanoškar odločila, da bosta delo nadaljevala kot samostojna nepovezana poslanca. Predsednik DZ mora ugotoviti, ali so za ustanovitev nove poslanske skupine izpolnjeni vsi poslovniški pogoji, nato pa DZ sprejme sklep o ustanovitvi nove poslanske skupine.
Novo preštevanje v parlamentu
Veber je v izjavi novinarjem povedal zanimivo dejstvo, da bo treba na prvi seji kolegija predsednika DZ ugotoviti, kdo se bo opredelil za koalicijo in kdo za opozicijo.
To je med drugim pomembno zato, ker bodo na tej osnovi razdelili tudi vodilne funkcije v parlamentarnih telesih in ker bodo morali v parlamentu na novo organizirali delo.
Bo Jankovićeva struja podpirala vlado?
Pričakovati je, da bodo poslanci nove poslanske skupine, verjetno pod vodstvom Möderndorferja, podpirali vlado Alenke Bratušek, zanimivo pa bo videti, ali bo takšna opredelitev tudi okrnjene poslanske skupine PS, ki jo zdaj obvladuje Zoran Janković. Ustanovitelj stranke je sicer na petkovem kongresu PS večkrat dejal, da Bratuškovo kot premierko podpira.
Izstopi so posledica nedavnega kongresnega razcepa v največji vladni stranki Pozitivna Slovenija, iz katere so med drugimi izstopili predsednica vlade Alenka Bratušek in vodja poslancev Jani Möderndorfer ter poslanci.