Ponedeljek, 24. 2. 2014, 14.08
9 let
Kako starost moškega ob spočetju vpliva na otroka

Vsak posameznik se glede na svoj način življenja in glede na okolje ter zdravstveno stanje odloči, kdaj je primeren čas za otroka. Znanstveniki pa vse pogosteje opozarjajo, da je bolje, da se bodoči starši za otroke odločijo, ko so mlajši.
Raziskava, ki jo objavlja New Scientist, razkriva, da je pri starejših moških bolj verjetno, da je njihova sperma slabše kakovosti oziroma da vsebuje nekatere mutacije.
Znanstveniki ugotavljajo, da naj bi otroci starejših očetov imeli več možnosti, da zbolijo za Alzheimerjevo boleznijo, bipolarno motnjo ter za boleznimi srca in raka.
Človek pri 40. letih naj bi imel kar dvakrat večjo verjetnost, da na otroka prenese bolezni genetskih mutacij kot človek v 20. letih.
Starost mame glede na izsledke ni vplivala na tveganje za omenjene bolezni, saj so dokazali, da kar 97 odstotkov vseh mutacij v otrokovo DNK prihaja od očeta. Kot pojasnjuje vodja raziskav, genetik Kari Stefansson, je tradicionalno, da se znanstveniki osredotočajo na starost mame, zato je tovrstnih raziskav manj, bodo pa v prihodnosti vsekakor potrebne.
Takrat so bile ženske v Sloveniji, ki so prvič rodile, v povprečju stare manj kot 23 let, ženske, ki so prvič rodile leta 2012, pa so bile v povprečju stare 28,9 leta.
Povprečna starost mater ob rojstvu vseh otrok pa je leta 2012 znašala 30,5 leta. Leta 2012 se je glede na prejšnja leta povečala rodnost med ženskami, starimi med 33 in 37 let.
Podatkov o starosti moških, ki se odločajo za otroke, ni.