Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Petek,
28. 11. 2014,
14.19

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 28. 11. 2014, 14.19

9 let, 3 mesece

Kako je Demos osamosvajal Slovenijo

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

1

Novembra letos ne praznujemo samo 25. obletnice padca berlinskega zidu, ampak tudi 25. obletnico ustanovitve Demosa, koalicije demokratičnih strank, ki so Slovenijo popeljale v osamosvojitev.

V Sloveniji se je v 80. letih prejšnjega stoletja, ko je bila še del socialistične Jugoslavije, začelo porajati tisto, kar je leta 1986 v slovenski javnosti dobilo tudi ime – civilna družba. Nastajati so začela nova družbena gibanja (ekologi, mirovniki, aktivisti za pravice istospolno usmerjenih …), Društvo slovenskih pisateljev (DSP) je "odkrilo" idejo Srednje Evrope in nasprotovalo unitarizmu v šolstvu – t. i. skupnim šolskim jedrom.

57. številka Nove revije in proces proti četverici Pomemben del slovenskih kritičnih intelektualcev se je zbiral okoli Nove revije. Ta intelektualni krog je februarja 1987 izdal 57. številko Nove revije, v kateri so bili objavljeni prispevki za slovenski nacionalni program. Temeljna misel prispevkov je bila, da se mora slovenski narod preoblikovati v nacijo, torej v narod z lastno državo.

Proces proti četverici JBTZ (Janez Janša, Ivan Borštner, Franci Zavrl, David Tasič) pred vojaškim sodiščem je leta 1988 sprožil slovensko pomlad. Leto 1989 je zaznamovalo ustanavljanje novih političnih strank (že maja 1988 je bila kot stanovska organizacija ustanovljena Slovenska kmečka zveza, predhodnica SLS): Slovenske demokratične zveze (SDZ), Socialdemokratske zveze Slovenije (SDZS) – predhodnice SDS –, Slovenskih krščanskih demokratov (SKD), Zelenih Slovenije …

Ustanovitev koalicije Demos Novoustanovljene demokratične opozicijske stranke in Društvo slovenskih pisateljev so maja 1989 oblikovali Majniško deklaracijo, v kateri so zahtevali suvereno državo slovenskega naroda in večstrankarski sistem. Novoustanovljene stranke (Slovenska demokratična zveza, socialdemokrati, krščanski demokrati, kmečka zveza, Zeleni …) so 27. novembra 1989 ustanovile koalicijo Demos (kratica za Demokratično opozicijo Slovenije), katere glavna cilja sta bila suverena Slovenija in parlamentarna demokracija.

Demos zmaga na volitvah aprila 1990 Prvotne članice koalicije Demos so bile SDZ, SDZS, SKD, pozneje pa so se v koalicijo vključili tudi SKZ, Zeleni Slovenije, Slovenska obrtniška stranka (SOS) in upokojenska stranka Sivi panterji. Predsednik Demosa je postal predsednik SDZS Jože Pučnik.

Koalicija Demos je zmagala na spomladanskih volitvah leta 1990, zato je sestavila prvo slovensko demokratično vlado po drugi svetovni vojni. Predsednik vlade je postal krščanski demokrat Lojze Peterle, pomembnejši ministri so bili še demokrati Janez Janša, Igor Bavčar in Dimitrij Rupel. Usodna privatizacijska nesoglasja Po uspešni osamosvojitvi pa so se začele kazati prve razpoke v koaliciji. Zaradi nesoglasij o načinu privatizacije družbene lastnine se je SDZ razklala na levo in desno politično smer. Po razkolu v SDZ je začel pokati po šivih tudi Demos. Koalicija Demos je razpadla 30. decembra 1991.

Ne spreglejte