Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
5. 5. 2008,
15.15

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 5. 5. 2008, 15.15

7 let, 3 mesece

Joras namerava vztrajati do odstranitve korit

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Joško Joras se šest dni po začetku gladovne stavke počuti srednje dobro, vendar namerava vztrajati do odstranitve cvetličnih korit.

Glede napovedanega srečanja s predsednikom države Danilom Türkom se še dogovarja, predvidoma pa naj bi do srečanja prišlo v sredo. Natančen kraj in čas srečanja še nista znana. Joras: Predsedniku bi rad razložil, za kaj gre Joras je dejal, da bo predsednika države obiskal on, pri čemer je dejal, da ni nujno, da bo do srečanja prišlo v Ljubljani. "Predsedniku države bi rad osebno razložil, za kaj pravzaprav gre," je pojasnil Joras in dodal, da je pomembno predvsem to, da se korita odstranijo.

"Slovenski politiki bi morali nastale težave reševati tako, da bi našli primerno rešitev, ne pa da držijo glavo v pesku in pustijo, da čas teče po principu, kar bo bo," je dodal. "Slovenija mora biti pravna država, saj je tako zapisano v ustavi, prav tako se morajo spoštovati človekove pravice," je dodal. S predsednikom države pa namerava spregovoriti predvsem o tem, kako se zoperstaviti uzurpaciji slovenskega ozemlja, je dejal.

"Da se še živeti" Na vprašanje, kako komentira nedavni zažig hrvaške zastave v Umagu (s strani slovenskega državljana), je Joras odgovoril, da to ni prav. "Narodno zavednost in pripadnost lahko dokazujemo na drugačne načine. Če se bomo spustili na takšen nivo, lahko vse skupaj le eskalira, brez razumnega epiloga," je dejal. Na vprašanje, kako se po šestdnevni gladovni stavki počuti fizično, pa je povedal, da ne ravno čudovito, se pa da še živeti. Povedal je še, da ga je minuli konec tedna obiskalo veliko ljudi, ki jih je zanimalo, za kaj pravzaprav gre

Mesić: Tukaj ni Slovenija, tukaj je Hrvaška Hrvaški predsednik Stipe Mesić je za hrvaški radio izjavil, da se mu zdi "čudno, ko nekdo na hrvaškem ozemlju piše 'Tukaj je Slovenija'". "Tukaj ni Slovenija, tukaj je Hrvaška," je odgovoril Mesić na novinarsko vprašanje o napisu Joška Jorasa "Tudi tukaj je Slovenija" na njegovi hiši ob mejnem prehodu Sečovlje.

"Hrvaška bo sprejela vsako odločitev sodišča" "Tukaj bo Slovenija, če bo mednarodno sodišče tako odločilo," je dodal Mesić v redni mesečni oddaji hrvaškega radia "S predsednikom ob kavi". Poudaril je, da bo Hrvaška, ki jo on predstavlja, sprejela vsako odločitev Meddržavnega sodišča v Haagu.

Türk: Za nas je to slovensko ozemlje Predsednik republike Danilo Türk je v pogovoru za TV Slovenija pojasnil stališče glede trditev Hrvaške, da je ozemlje na levem bregu Dragonje, kjer je hiša Joška Jorasa, hrvaško. "Za nas je to slovensko ozemlje," je zatrdil.

"To je začasno stanje" "Če sta vladi pred 10 oz. 15 leti sklenili, da bo to ozemlje upravljala Hrvaška, ki tudi sama trdi, da je to ozemlje njeno in je treba ta spor nekako rešiti, potem je to začasen režim, začasno stanje. Kako naj se to stanje upravlja, je trenutno pretežno stvar Hrvaške in njenih interesov, ampak tu so tudi slovenski interesi in zato so kontakti potrebni," je menil.

Hrvaško zastavo zažgala vojaka SV? Po poročanju Žurnala24 sta hrvaško zastavo v Umagu zažgala vojaka Slovenske vojske (SV) in ne 21-letni D. S., ki je bil priprt in tudi že spuščen. Žurnal24 se opira na izjave Jane Šepec, vodje prvomajskega letovanja, ki ga je organiziral Collegium. Hrvaško zastavo so zažgali v noči na četrtek na terasi bara, kjer je bila Collegiumova tematska zabava, na katero so morali udeleženci priti oblečeni v slovenske barve. "Naši varnostniki so takoj šli do njih, pogasili ogenj, fantje pa so obljubili, da bodo prenehali," je za Žurnal24 povedala Šepceva.

SV: Malo verjetno, da bi bila vpletena vojaka Kot navaja RTVSLO, je Simon Korez, tiskovni predstavnik vojske, zavrnil po njegovem nekorektno pisanje medija Žurnal. Povedal je, da je malo verjetno, da sta pri zažigu hrvaške zastave v Umagu sodelovala slovenska vojaka. Sicer pa je Korez zatrdil, da pristojne službe preverjajo, za koga je šlo, in da bodo potem ali potrdili ali ovrgli, če sta imela ta dva posameznika res prste vmes pri dejanju in če je šlo za vojaka. Če se to potrdi, lahko sprožijo proti njima disciplinski postopek, ker sta škodila ugledu Slovenske vojske. Z Ministrstva za obrambo so sicer sporočili, da SV obsoja zažig državnih simbolov, ministrstvo pa preverja informacije, s katerimi bi ovrglo ali potrdilo navedbe o domnevni vpletenosti slovenskih vojakov v omenjeni incident.

Zavod 25. junij obsoja zažig zastave Zavod 25. junij je pozval vse, ki želijo podpreti prizadevanja Joška Jorasa in civilno-družbenih organizacij za ohranitev slovenskega ozemlja in morja z določitvijo pravične meje s Hrvaško, da se vzdržijo takih in podobnih aktivnosti, "ki na Slovenijo in Slovence mečejo slabo luč".

"Obsojamo tudi razbijanje stekla na avtomobilu" Kot so še sporočili, obsojajo tudi razbijanje stekla na slovenskem avtomobilu. "Spoštovanje neke države in naroda pomeni, da spoštuješ tudi njihove simbole, kot so himna, grb in zastava. Tako kot Slovenci ne želimo, da kdo žali naša domoljubna čustva z nespoštljivim odnosom do naših simbolov, velja enako tudi za Hrvate, ki so se pod svojimi simboli osamosvajali enako kot Slovenija."

Ne spreglejte