Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
30. 1. 2009,
17.08

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 30. 1. 2009, 17.08

9 let, 2 meseca

Jelušičeva: Pomagali bomo v Gazi in v Afganistanu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Obrambna ministrica Ljubica Jelušič je predstavnikom EU sporočila, da bo Slovenija prebivalcem Gaze pomagala z razminiranjem, sodelovala pa bo tudi pri varovanju predsedniških volitev v Afganistanu.

Prihod strokovnjakov za razminiranje v Gazo pa je seveda odvisen od varnostnih razmer. "Najprej je potrebna prekinitev ognja, ki bo stabilna," je poudarila ministrica.

"Pričakuje se, da bo Slovenija dejavneje pristopila k preprečevanju ali lajšanju humanitarne katastrofe, ki je na vidiku v Gazi," je povedala ministrica po srečanju z visokim predstavnikom EU za zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano. "V tem kontekstu sem sporočila namero Slovenije, da sodeluje pri pomoči civilnemu prebivalstvu, zlasti s tem, kar znamo najbolje - z razminiranjem Gaze," je poudarila.

Mednarodna ustanova - fundacija za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF) s sedežem na Igu je po besedah ministrice institucija, ki ima v svoji mreži veliko različnih organizacij in ekspertov. "To je nekaj, kar Slovenija res lahko ponudi," je menila.

Jelušičeva: Razmišljamo tudi o humanitarni pomoči Slovenija razmišlja tudi o več različnih vrstah humanitarne pomoči prebivalstvu v Gazi, potem ko je v ta namen že prispevala 50.000 evrov za potrebe beguncev iz Gaze. EU se pripravlja na oživitev misije v Rafi, na mejnem prehodu med Egiptom in Gazo. "To je zelo pomembno tudi za nas, saj bo šla tudi naša humanitarna pomoč čez ta prehod," je poudarila ministrica.

Razminiranje se bo začelo, ko bo zagotovljena varnost

"Težko je napovedati, ali se pričakuje tudi vstop (te misije) na področje Gaze, a humanitarne organizacije bodo zanesljivo prisotne v Gazi, kakor tudi ITF, ki bo deloval na področju Gaze," je pojasnila. Prihod strokovnjakov za razminiranje v Gazo je sicer povezan z varnostnimi razmerami. "V tem trenutku se zdi, da prekinitev ognja še ni videti zelo stabilna, saj se dogaja kršenje na obeh straneh," je dejala ministrica.

Slovenija je sicer izrazila pripravljenost, da v misiji v Rafi sodeluje s policisti in opremo, a z odločitvijo o tem, ki je sicer v pristojnosti notranjega ministrstva, čaka na odločitev EU oziroma ustrezne varnostne razmere.

Pomagali bomo varovati volitve v Afganistanu

Pri varovanju predsedniških volitev 20. avgusta v Afganistanu bo Slovenija ponudila posebno skupino ljudi, predvidoma do deset, pa je Jelušičeva povedala po srečanju z generalnim sekretarjem zveze Nato Jaapom de Hoopom Schefferjem.

"Volivci morajo občutiti, da je varno voliti" "Ta skupina bo pomagala pri zavarovanju volivcev, pri vzbujanju občutka pri volivcih, da je varno, da odidejo na volitve," je pojasnila ministrica in dodala, da se seveda ne bodo vpletali v volitve. Slovenija odločitve o tem, koliko Slovencev naj bi bilo v tej skupini, še ni sprejela, saj je to odvisno tudi od sodelovanja drugih držav članic Nata.

Se bo število slovenskih vojakov v Afganistanu še povečalo?

To je napoved nove krepitve prisotnosti slovenskih pripadnikov v Afganistanu, potem ko je vlada v četrtek sprejela sklep za povečanje števila inštruktorjev, ki afganistanski vojski pomagajo k nabiranju izkušenj in znanja, s sedem na deset. Slovenija prav tako razmišlja, da bi jih morda v prihodnje še okrepila, če bodo stvari potekale dobro.

Jelušičeva: Radi bi pomagali pri afganistanizaciji varnosti v Afganistanu Ministrica je de Hoopu Schefferju sporočila, da želi sodelovati zlasti v dejavnostih, ki pripomorejo k "afganistanizaciji varnosti v Afganistanu". "Pomembno je, da ustvarjamo razmere, ki bi čez leta omogočile, da zapustimo to prizorišče in predamo varno, stabilno in mirno državo v roko domače politike in varnostne infrastrukture," je menila.

Nato: Prispevek Slovenije je zelo dobrodošel in precej opazen

"Prispevek Slovenije je zelo dobrodošel," jeo tem povedal tiskovni predstavnik Nata James Appathurai. "Glede na razmeroma majhne vojaške sile države, ki naj bi se še krčile, je prispevek Slovenije zelo dobrodošel in precej opazen," je poudaril Appathurai, a dodal, da bi zaveznice iz EU "lahko napravile še več".

Obama bo pozval h krepitvi prisotnosti v Afganistanu "Želeli bi si, da bi zaveznice iz EU lahko prispevale sorazmeren delež, tako da ne bi imeli neuravnoteženih prispevkov," je opozoril tiskovni predstavnik Nata. Novi ameriški predsednik Barack Obama je že nakazal, da bo članice EU, ki so tudi članice Nata, prav tako pozval h krepitvi prisotnosti v Afganistanu.

Jelušičeva: Šteje tudi znanje

"Tudi znanje moramo šteti v obliko prisotnosti," je sicer poudarila ministrica Jelušičeva. Ob tem je izpostavila tudi pobudo slovenskega civilnega strokovnjaka v Heratu, ki je vzpostavil studio za otroške oddaje, kar je bilo po besedah ministrice zelo pozitivno sprejeto. Tega strokovnjaka Slovenija doslej po njenih besedah ni podprla z zelo veliko sredstvi. "Recimo, da se bo v prihodnje to zgodilo," je napovedala in nakazala, da bi Slovenija rada v državo poslala še enega takega strokovnjaka.

Ministrica je še poudarila, da Slovenija ni "pretirano naklonjena" uporabi Natovih odzivnih sil za varovanje volitev avgusta, saj so te sile namenjene zagotavljanju skupne obrambe, ne za ad hoc misije. Poleg tega te sile pomagajo k notranji transformaciji nacionalnih vojsk, saj se je vsaka enota dolžna prilagoditi standardom Nata.

Ne spreglejte