Sreda, 9. 7. 2008, 22.41
9 let
Janša: Z vodenjem EU smo se Slovenci dokončno afirmirali kot narod

Janša je poudaril, da smo Slovenci v zadnjih dveh desetletjih "šli skozi demokratizacijo, osamosvojitev, zavarovanje Slovenije v EU in Natu ter se z vodenjem EU dokončno afirmirali kot narod". Dodal je, da v EU ni dvomov o tem, da lahko Slovenija dobro funkcionira, "dvomi so bolj pri nas".
Premier je še dejal, da je v Sloveniji "ostalo nekaj stvari neopaženo spremenjenih". Pri tem je omenil t.i. globoko državo.
Predsednik republike Danilo Türk je o vprašanju samobitnosti Slovenije v Evropi poudaril potrebnost zavedanja, da je preživetje slovenskega naroda mogoče le v čim bolj integrirani Evropi.
Po Türkovem mnenju je eden najpomembnejših evropskih problemov vprašanje, kako evropske institucije čim bolj reformirati in jih tako približati evropskemu državljanu. "Ne moremo zapirati oči pred dejstvom, da so irski volivci opazili ta deficit demokracije," je prepričan predsednik republike. Obenem meni, da moramo tudi v Sloveniji "paziti na to, da se z demokratičnim dialogom krepijo vse veje oblasti".
Rupel: Slovenija je letos doživela svoj zgodovinski vrhunec
Zunanji minister Dimitrij Rupel je poudaril, da je Zbor za republiko javna tribuna za razpravljanje o javnih zadevah. "To ni forum," je zatrdil. Rupel je prepričan, da je Slovenija letos doživela svoj zgodovinski vrhunec. Ob tem je omenil, da je Slovenija v času predsedovanja med drugim vodila vrhove EU z ZDA, Rusijo, Japonci, Arabci in Južno Ameriko.
Ena od vrednot demokracije je tudi ta, da je vlada demokratično izvoljena, je dejal Rupel. A je dodal, da je tudi znotraj EU "omahovanje glede tega, ali naj pritrdimo vladi, ki je bila demokratično izvoljena", ali pa se bolj prikloniti t.i. globoki državi, kot ji pravijo Turki, ki v imenu obrambe laičnosti spodkopava demokratično izvoljeno oblast.
Tudi v Sloveniji, ki ima demokratično izvoljeno oblast, čutimo "globoko državo", je poudaril Rupel. Dodal je, da imamo v Sloveniji več vej oblasti, med drugim sodno, ki ni podvržena volitvam, četrto vejo oblasti oz. medije, ki "so očitno podvrženi finančnim in trgovskim podjetjem", ter peto vejo oblasti z raznimi varuhi, ki so "neodvisni, a neodvisni samo od zakonodajne in izvršilne oblasti".
Evropski poslanec Lojze Peterle je spomnil, da se je pred 17 leti 9. julija v času vojne za osamosvojitev "še kadilo iz pušk". Menil je, da je Slovenija doživela višek slovenske afirmacije, "ne pa tudi njene konec". Prepričan je, da je Evropa priznala in nagradila slovensko identiteto, a da moramo biti Slovenci pozorni na vprašanje identitete. Poudaril je še, da bi morali v Sloveniji, potem ko smo končali tranzicijo na zakonodajni ravni, "končati tranzicijo tudi v mentalnem smislu".