"Spremembe v naravi vojne vnašajo precej nemira, zato mora biti vojska bolje opremljena, potrebuje pa tudi kvalificiran kader," je dejal načelnik generalštaba Albin Gutman.
"Narava vojne se spreminja, velik poudarek je na terorizmu, pri katerem je nasprotnik nedoločljiv," je še dodal Gutman na današnji predstavitvi povedal študentom obramboslovja ljubljanske Fakultete za družbene vede.
"Bistvene spremembe so se zgodile čez noč"
Gutman se je na predstavitvi dotaknil zgodovinskih dogodkov, pomembnih za nastanek Slovenske vojske (SV), "bistvenih sprememb" v njeni organizaciji, ki so se po njegovih besedah zgodile čez noč in njenih kadrovskih težav. Kot je poudaril, je v tem smislu zelo pomembno, da je vojska dobila svoj zakon.
Načelnik generalštaba je uvodoma spomnil, da prvo obdobje slovenske vojske izhaja iz devetdesetih let prejšnjega stoletja. Tedaj je država je namreč šele nastajala in še ni imela lastne vojske. Vojaška organiziranost pa se je začela z manevrsko strukturo narodne zaščite (MSNZ), ki je bila po besedah načelnika generalštaba "element priprav na osamosvojitev in "realna zaščita slovenske plebiscitarne odločitve za samostojnost".
Z ukinitvijo naborniške vojske so se soočili s pomanjkanjem kadrov
Z leti se je država soočila s potrebo po prenovi vojske oziroma ukinitvi naborniške in vzpostavitvi poklicne vojske. Ta korak je država storila tako rekoč "čez noč", a se tudi zato soočili s pomanjkanjem kadrov, je pojasnil. Poudaril pa je, da SV primanjkuje le vojakov. Kljub temu po Gutmanovih besedah zahteve, ki jih postavljajo tistim, ki se želijo v SV zaposliti, ostajajo nespremenjene.
Članstvo v EU in Natu je prineslo veliko novih nalog
Tudi članstvo v Evropski uniji in v Natu je po prepričanju načelnika prineslo veliko novih nalog. Te so po njegovo pomembne predvsem tedaj, ko je vojsko potrebno harmonizirati in preoblikovati glede na stanje vojska v drugih državah članicah.
"Marsikomu ni bilo jasno, zakaj bi imela vojska svoj zakon"
Mejnik v tem času predstavlja tudi zakon o službi v Slovenski vojski. V njegov sprejem je vodstvo SV vložilo precej truda, saj po Gutmanovih besedah "marsikomu ni bilo jasno, zakaj bi imela vojska svoj zakon".
V novi zakonodaji so tako opredeljena načela vodenja in poveljevanja, uveden je inštitut povišane bojne pripravljenosti, jasneje so opredeljene naloge SV in njene vrednote. Veliko sprememb nov zakon prinaša tudi na področju dela z ljudmi.
"Eden ključnih elementov zakona je celostna skrb za pripadnike," je prepričan načelnik generalštaba. Zakon ureja zdravstveno, psihološko, socialno in religiozno oskrbo vojakov, prinaša pa tudi določene bonitete za družine vojakov.
"Naučiti se moramo medsebojnega sodelovanja"
Gutman je med drugim izpostavil, da se danes narava vojne spreminja. "Velik poudarek je na terorizmu, pri katerem je nasprotnik nedoločljiv. Te spremembe vnašajo precej nemira, zato mora biti vojska bolje opremljena, potrebuje pa tudi kvalificiran kader," je dejal. V tem pogledu se moramo naučiti tudi medsebojnega sodelovanja.
Ekološke težave vojske
Vojska pa se srečuje tudi z ekološkimi težavami. Vojska premore veliko sredstev, ki so škodljiva tako za ljudi kot tudi za naravo. Prav tako spremembe v opremljanju vojakov narekujejo klimatske spremembe.
"Večina nevarnosti v novodobnem vojskovanju prihaja iz zraka"
Slovenska vojska bo čez 10 ali 15 let po Gutmanovem mnenju primerljiva z drugimi vojskami Nata. Opozoril pa je, da večina nevarnosti v novodobnem vojskovanju prihaja iz zraka, Slovenija pa bojnih letal nima. Tudi sicer se bo način vojskovanja spremenil, saj naj bi se po besedah načelnika srečali z novimi, elementarnimi orožji, in s psihogenimi substancami, namenjenimi večji vzdržljivosti vojakov.