Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
8. 12. 2008,
13.38

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 8. 12. 2008, 13.38

9 let, 3 mesece

Erjavec: Ognjena moč je suverena odločitev države

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Isti ljudje, ki so trdili, da Slovenija oklepnikov ne potrebuje, danes mislijo, da bi morali kupiti še več orožja in porabiti dodatnih 100 milijonov evrov za še večjo ognjeno moč, je dejal Erjavec.

Kot je za Večer povedal prejšnji minister za obrambo Karl Erjavec je ognjena moč bataljonov "suverena odločitev države" ter dodal, da je podpisal, kar je "najbolj optimalno za uresničevanje ciljev Slovenske vojske v zvezi Nato". Eden od pomembnih ciljev za kredibilnost Slovenije v Natu je po njegovih besedah namreč sodelovanje v operacijah kriznega upravljanja. "Sklenjena pogodba za oklepnike omogoča, da bo Slovenija še naprej izvajala svoje naloge in da bodo sodelujoči vojaki varni". Erjavec meni, da ne bi bilo smiselno povečevati ognjene moči oklepnikov, saj po ocenah Nata v prihodnjih desetih letih ni pričakovati frontalnega vojaškega napada na nobeno članico zavezništva.

"Saj ne bodo šli nad Kabul!"

"Saj ne bodo šli nad Kabul! Naši oklepniki ne potrebujejo takšne ognjene moči kot nekatere vojske, ki opravljajo tipične napadalne bojne operacije, kot so bile v Iraku ali na jugu Afganistana," je poudaril.

"Ali bi bil mar moral v parlament po še dodatnih 100 milijonov evrov? Kaj bi mi šele potem očitali? Niti argumentov ne bi imel, da grem pred poslance, saj se ne pripravljamo na vojno. Zakaj bi na oklepnikih imeli še več topov," se še sprašuje nekdanji minister Erjavec.

Jelušičeva: Mors ne bo mogel izpolniti ciljev Sedanja ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je na petkovi novinarski konferenci med drugim poudarila, da zaradi "odstopanj na točki bojne moči in bojnega delovanja" Mors ne bo mogel izpolniti ciljev, ki jih je Slovenija obljubila Natu glede oblikovanja bataljonske bojne skupine. Ob tem je opozorila, da ne smemo "hitro sklepati, da je bil nakup 135 oklepnikov zgrešena investicija".

"Nakup oklepnikov je najbolj pregleden nakup orožja do sedaj" Osnovna izhodišča pri pripravi strokovnih podlag za nakup srednje kolesnih oklepnih vozil (SKOV) 8x8 so bili programi opremljanja in razvoja Slovenske vojske, proračun in cilji sil Nata, je zapisal Karl Erjavec v pismu, za katerega upa, da je njegovo zadnje na to temo. Slovenija se je v okviru teh ciljev med drugim zavezala oblikovati dve bojni skupini, kar ji po njegovo omogoča implementacija pogodbe o nakupu Patrijinih vozil 8X8.

"Nakup oklepnih vozil 8X8 je bil najbolj pregleden postopek nakupa orožja do sedaj," je prepričan Erjavec, ki navaja: "Izvedli smo mednarodno naročilo in k sodelovanju povabili vse pomembne ponudnike tovrstnih oklepnikov. Vsi so imeli možnost sodelovati na razpisu zaupne narave. O postopku je bila obveščena tudi evropska obrambna agencija."

Nakup je bil po njegovem prepričanju tudi najbolj racionalen. Kot navaja, je bilo temeljno vodilo pri oblikovanju notranje strukture bataljonov zagotoviti najvišjo možno varnost vojakov, ustrezno platformo vozil in zadostno bojno moč. "Moja dodatna zahteva pa je bila dosledno spoštovanje zakonodaje in procedure ter upoštevanje predvidenih proračunskih finančnih okvirjev," je zapisal Erjavec.

Erjavec zatrjuje, da številnim pritiskom ni popuščal Nekdanji obrambni minister zatrjuje, da ni popuščal "številnim pritiskom posameznikov in skupin". V zvezi s pogodbo se je po njegovo v minulih letih zvrstilo veliko absurdnih trditev, neargumentiranih obtožb, podtikanj in raznoraznih zgodb. Ne čudi ga, da tisti, "ki so še včeraj pisali o zapravljanju davkoplačevalskega denarja za nepotrebno vojaško opremo, danes pišejo, da je Republika Slovenija s pogodbo 8X8 kupila premalo orožja".

V okviru zavezništva ni zavezujočih standardov za ognjeno moč motoriziranega bataljona, je zapisal. Vsaka država članica ima po trditvah Erjavca suvereno pravico, da sama, glede na svoje potrebe in zmožnosti, oblikuje bojno konfiguracijo svojih enot. "Po znanih Natovih varnostnih ocenah Sloveniji v prihodnjem desetletju ne grozi nobena neposredna zunanja varnostna grožnja. Mednarodne obveznosti Slovenske vojske pa so zaenkrat vezane na sodelovanje v operacijah v podporo in obrambo miru," je zapisal.

Erjavec: Nismo zavajali Nata Erjavec tudi trdi, da ne on ne ministrstvo za obrambo nista nikoli in v ničemer zavajala Nata ali domače javnosti. Prepričan je, da je bila Slovenija v njegovem mandatu trden in kredibilen partner zavezništva, saj so v največji možni meri izpolnjevali vse dane zaveze. "To velja tudi za začetek oblikovanja bojnih skupin," je prepričan.

Nekdanji minister si ne predstavlja, da bi Slovenija po letu 2012 v operacijah kriznega odzivanja sodelovala tudi v napadalnih bojnih operacijah, zato je prepričan, da Slovenija ne potrebuje srednje bataljonske skupine z dodatno ognjeno močjo. "Takšno bojno moč naj bi potrebovali zato, da bi bila slovenska srednja bojna skupina sposobna uresničevati celoten spekter operacij zavezništva, torej izvajati tudi ofenzivne vojne naloge in ne zgolj obrambnih. Prepričan sem, da javnost tega ne bi sprejela," je zapisal.

"Število oborožitvenih postaj je zadostno" Namenskost 25 neoboroženih oklepnikov bo po njegovih napovedih opredeljena v novem srednjeročnem programu opremljanja in razvoja Slovenske vojske za obdobje 2009-2014. Število posameznih oborožitvenih postaj pa je po Erjavčevo zadostno in primerno za potrebe Slovenske vojske. "Tak bataljon bo sposoben zagotavljati nacionalno varnost doma in tudi sodelovati v mednarodnih operacijah v podporo miru. S tem bo Slovenija izpolnila svoje razvojne načrte in zaveze do Nata," je prepričan.

Notranja struktura srednje bojne skupine je poleg tega povsem identična strokovnemu predlogu za naročilo, ki ga je pripravil generalštab Slovenske vojske, še zatrjuje Erjavec. Da je izbrana bojna moč in dodatna varnostna protiminska ojačitev vozil prava odločitev za Slovensko vojsko, so po njegovih navedbah ocenili vojaški strokovnjaki, ki jim je zaupal.

Največji Erjavčev uspeh je, da noben slovenski vojak ni umrl Cilj slovenskega sodelovanja v operacijah za mir je poleg dobro opravljene naloge po mnenju Erjavca tudi to, da se vojaki živi vrnejo domov. "In prav dejstvo, da je sicer številčno sodelovanje pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske v operacijah v podporo miru minilo brez smrtnih žrtev, štejem za največji uspeh mojega mandata," je še zapisal Erjavec.

Ne spreglejte