Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
21. 4. 2008,
14.12

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 21. 4. 2008, 14.12

8 let, 6 mesecev

DZ nadaljuje sejo z vprašanji ministricam in ministrom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
DZ aprilsko sejo nadaljuje z vprašanji poslank in poslancev ministrom in ministricam.

Ministrica za delo Marjeta Cotman je v odgovoru na vprašanje Majde Potrata povedala, da se je stopnja revščine v Sloveniji v zadnjih letih zmanjšala. Minister Gregor Virant pa je ocenil, da bodo pogajanja s sindikati javnega sektorja končana v mesecu maju. Kot prva je na vprašanja poslank in poslancev odgovarjala ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman, ki je najprej odgovorila na vprašanje Majde Potrata (SD), ali je res, da je revščina v zadnjih treh letih v Sloveniji padla za 15 odstotkov. Ministrica je poslanki odgovorila, da vlada s takšnim podatkom ne razpolaga. Kot je dejala, začasni podatki o tveganju revščine Statističnega urada RS iz decembra leta 2007 kažejo, da se je stopnja tveganja revščine v letu 2005 znižala za 11,7 odstotka in je ostala na približno na isti ravni kot leto poprej.

Slovenija ima eno najnižjih tveganj revščine v Evropi

Zadnji podatek o tveganju revščine sicer po njenih besedah Slovenijo uvršča na četrto mesto med članicami EU. "To pomeni, da ima Slovenija eno najnižjih tveganj revščine v Evropi," je dejala. Dodala je, da se znižuje tudi število prejemnikov socialnih transferjev, saj se je njihovo število v zadnjih dveh letih zmanjšalo za 25 odstotkov.

Kako potekajo pogajanja o plačah v javnem sektorju? Bojan Kontič (SD) je ministra za javno upravo Gregorja Viranta vprašal, kako potekajo pogajanja o plačah v javnem sektorju in ali bi sploh mogoče sistem plač v javnem sektorju izpeljati tako, kot je bilo zastavljeno. Minister mu je odgovoril, da je njegov odgovor "absolutno da. "

Kot je dejal, je treba položaj 160.000 javnih uslužbencev najprej urediti s splošno kolektivno pogodbo za javni sektor, potem pa še s posameznimi panožnimi kolektivnimi pogodbami. Splošno kolektivno pogodbo so sindikati, razen Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz), podpisali, zdaj pa se nadaljujejo pogajanja o 13 panožnih kolektivnih pogodbah. Pogajanja o njih so po Virantovih besedah v sklepni fazi, končana pa naj bi bila v mesecu maju.

"A ste se dogovorili mogoče?"

V dodatni obrazložitvi vprašanja je Kontič podvomil, da se bo to res zgodilo. Kot je dejal, namreč dvomi da nedavni dogovor z zdravniki ne bi bil tako nemoteč za ostale sindikate, da bodo z njim enostavno soglašali. Kot je dejal, bo zato sicer večina sindikatov panožne pogodbe podpisala, ne bo pa je podpisal sindikat, ki se pogaja z ministrom za šolstvo Milanom Zverom.

Virant ga je ob tem pozval, naj glasno pove, za koga oz. kateri sindikat gre. Kontič je dejal, gre za Branimirja Štruklja, ki vodi Sviz, zato ga je minister vprašal, kako ve, da Štrukelj dogovora ne bo podpisal: "A ste se dogovorili mogoče?"

Vprašal se je tudi, zakaj Štrukelj pogodbe ne podpiše, če je pa, kot je dejal, 96 odstotkov mest učiteljev usklajenih z vlado. "Kako lahko sindikalni voditelj ne pristane na takšno pogodbo, je zame izredno zahtevno vprašanje," je še dejal Virant.

Ne spreglejte