Sreda, 13. 11. 2013, 20.13
8 let, 7 mesecev
Dvojna novica iz Bruslja
Čeprav se je Slovenija spet znašla med državami, ki potrebujejo podroben pregled, Evropska komisija pošilja tudi pozitivno sporočilo. Ocenjuje namreč, da je Slovenija v zadnjih mesecih pospešila reforme, pomembne za odpravo neravnovesij, in da dosega ključen napredek v bančnem sektorju.
Iz Bruslja pa je prišla še ena vest, in sicer iz vrst Evropske ljudske stranke. Ta v resoluciji o Sloveniji piše o gospodarskem položaju, pa tudi o Janezu Janši. V resoluciji so "velikemu prijatelju" izrazili polno podporo in upajo, da ga sodni postopki ne bodo izključili iz političnega življenja.
Glede na podatke BDP je Slovenija precej pod evropskim povprečjem, dosega namreč le 84 odstotkov povprečja. To je celo manj od vseh avstrijskih zveznih dežel, pa tudi švedskih regij.
Kaj pa če Slovenijo primerjamo z državami, ki so končale v bankrotu?
V začetku junija je v Sloveniji završalo, ko je finančno ministrstvo v javno razpravo poslalo predlog zakona o davku na nepremičnine. Po mesecih pogajanj, različnih predlogov in nasprotovanj danes o zakonu razpravljajo poslanci. Kljub negodovanju tako na opozicijski kot pozicijski strani pa se zakonu obeta podpora.
Po znižanju obrestne mere na rekordno nizko vrednost, smo izračunali, koliko bo to vplivalo na obstoječa posojila. Izračuni kažejo, da bistvenih pocenitev ne bo.
Tisto, kar kljub krizi ohranja svojo vrednost, pa so umetniška in zgodovinska dela. Vsaj med tatovi. Tatvin teh del je bilo namreč že toliko, da je policija na spletni strani objavila nacionalno bazo ukradenih umetnin.