V poletnih mesecih, ko se po slovenskih cestah valijo kolone tujcev, ki želijo čim prej do svoje počitniške destinacije, v državno blagajno kane tudi kakšen evro, predvsem na račun prehitre vožnje.
Če smo se še pred časom lahko izognili plačilu glob v tujini, tako da smo jih preprosto ignorirali, pa to ni več mogoče. Na celjskem okrajnem sodišču, kjer so pristojni za to, da globe, izrečene v tujini, slovenski državljani tudi resnično poravnajo, namreč priznajo in izvršijo pravnomočno odločbo organa države, s katero je bila za kršitve predpisov izrečena denarna sankcija v prekrškovnem postopku. Sodišče odloča na podlagi treh dokumentov, in sicer odločbe, s katero je bila izrečena denarna sankcija, potrdila pristojnega organa države izdaje ter prevoda v slovenski ali angleški jezik. Sodišče na podlagi teh dokumentov nato presodi, ali odločba izpolnjuje pogoje za izvršitev.
Če Slovenec v tujini ne poravna globe, ga izterja davčna uprava
Če slovenski državljan globe ne poravna v predvidenem roku, izrečeno globo izterja davčna uprava. Z novelo zakona o prekrških, ki je začela veljati 16. maja letos, se je v pravni red naše države prenesel del direktive Evropskega parlamenta in Sveta o lažji čezmejni izmenjavi informacij o prometnih prekrških, povezanih z varnostjo v cestnem prometu.
"Namen navedene spremembe je bil zagotoviti izmenjavo podatkov iz registra motornih vozil ter omogočiti učinkovito preiskovanje in obravnavanje prekrškov, ki so v Republiki Sloveniji storjeni z motornimi vozili, registriranimi v drugih državah članicah Evropske unije," pravijo na ministrstvu za pravosodje.
Nabor kršitev
Spremenjena ureditev se uporablja za prekrške, storjene na ozemlju Slovenije, zoper varnost cestnega prometa. V ta nabor kršitev spadajo prekoračitev hitrosti, neuporaba varnostnega pasu, vožnja skozi rdečo luč, vožnja pod vplivom alkohola ali mamil, vožnja brez zaščitne čelade, vožnja po nasprotnem voznem pasu in nezakonita uporaba mobilnega telefona.
"Glede pravnega opredeljevanja in sankcioniranja se uporablja slovenska zakonodaja, pri čemer pa direktiva ni zavezujoča za državljane Velike Britanije, Irske in Danske," so še zapisali na ministrstvu za pravosodje.
Tujec mora globo poravnati takoj
Zato pa mora tujec v Sloveniji globo za storjeni prekršek poravnati takoj. Če je ne poravna, mu lahko policisti zaradi zavarovanja plačila globe na podlagi potrdila odvzamejo osebne dokumente oziroma dokument o vozilu in tovoru, če gre za avtoprevoznike. Izterjani denar naj bi ostal v Sloveniji, če se državi ne dogovorita drugače. Ko storilec z listinami dokaže, da je globa plačana, se mu dokumenti vrnejo.
Namesto odvzema vozniškega dovoljenja prepoved vožnje
Ker slovenska policija tujcu, ki stori katerega od zgoraj naštetih prometnih prekrškov, izreče tudi kazenske točke, nas je zanimalo, ali ob izrečenih 18 kazenskih točkah tudi tujcem odvzamejo vozniški izpit oziroma ga morajo opravljati znova, pa na ministrstvu odgovarjajo, da sodišče "namesto prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja izreče prepoved uporabe tujega vozniškega dovoljenja na ozemlju R Slovenije za dobo enega leta".
Na Hrvaškem tako kot drugje
Čeprav je sosednja Hrvaška, kjer Slovenci množično preživljajo svoje dopuste, ravnokar postala polnopravna članica EU, pa je slednja že 2005 implementirala okvirni sklep Sveta o uporabi načela vzajemnega priznavanja denarnih kazni, ki ga je v notranjo zakonodajo prenesla večina držav članic Evropske unije in predstavlja pravno podlago za izvršitev denarne sankcije, izrečene s strani druge države članice Evropske unije v kazenskem postopku ali postopku za prekršek. Pred tem je bilo to področje urejeno z bilateralno pogodbo med obema državama.
Leta 2010 dobrih 61 tisoč kršitev tujcev, lani 18 tisoč
Po podatkih policije so tujci cestnoprometna pravila največkrat prekršili v letu 2010, ko so zabeležili 61.351 primerov od skupno 334.511 kršitev, leta 2011 skoraj polovico manj, in sicer 31.417 kršitev od skupno 284.760. Statistični podatki kažejo, da je cestno-prometnih prekrškov vedno manj, saj je denimo lani pravila vožnje na slovenskih cestah prekršilo 18.210 tujcev od skupno 206.261 kršitev, medtem ko nam podatkov za letošnje polletje niso posredovali.
Na statistične podatke, koliko cekinov so v zadnji treh letih na naših cestah "pustili" tujci in tudi, koliko izrečenih glob in v kolikšni višini zaradi kršitev cestnoprometnih predpisov smo v tujini, predvsem v Evropski uniji, bili deležni slovenski državljani, še čakamo. Kot so nam sporočili z okrajnega sodišča v Celju, so sodne počitnice, zato bomo odgovore objavili takoj, ko jih bomo dobili.