Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
24. 1. 2009,
19.46

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 24. 1. 2009, 19.46

9 let, 2 meseca

Državni svet: Niste plačali odškodnine za vojne zločine

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Poročilo seje slovenskega državnega sveta je kot bomba odjeknilo v hrvaški politiki in javnosti.

Hrvaška javnost je zgrožena ob nedavni izjavi, ki jo je izdal slovenski državni svet. Slednji je ob razpravi o ratifikaciji pristopa Hrvaške k zvezi Nato načeloma podprl hrvaški vstop v omenjeno organizacijo, a poudaril, da Hrvaška še ni plačala za zločine storjene v času Neodvisne države Hrvaške (NDH). V izjavi so prav tako zapisali, da se od Hrvaške, kot bodoče članice evro-atlantskih povezav pričakuje določena mera spoštovanja nekih temeljnih vrednot.

Je NDH še danes del hrvaške nacionalne zavesti? Prav tako naj bi bil problematičen odnos Hrvaške do države NDH. Tako naj bi bila bivša država še danes del hrvaške nacionalne zavesti. Prav tako pa naj Hrvaška nikoli ne bi plačala za vojno škodo ali se opravičila prizadetim državam in narodom.

Po poročanju hrvaških medijev je omenjeno poročilo presenetilo tako hrvaške, kot tudi slovenske zgodovinarje, saj naj bi republika Hrvaška ne bila naslednica NDH.

"Tudi Slovenci niso razčistili s svojo zgodovino" Profesor zgodovine na Fakulteti za filozofijo v Zagrebu tako komentira, da tudi Slovenci niso popolnoma razčistili s svojo preteklostjo. Pri tem omenja trenja glede domobrancev in partizanov.

Dežman: Zaključki niso v čast Svetu Da se je Hrvaška oblast jasno distancirala od NDH ugotavlja hrvaški zgodovinar Ivo Goldstein. Njegov slovenski kolega in predsednik slovenske Državne komisije za raziskovanje vprašanj prikritih grobišč Jože Dežman meni, da tovrstni zaključki niso v čast Svetu. Po njegovem mnenju se na tak način razpravlja predvsem "za šankom".

Kavčič: Hrvaško želimo videti za skupno mizo Predsednik državnega sveta Blaž Kavčič je za POP TV danes stališče DS pojasnil s tem, da si v DS želijo "čimprej videti hrvaško za skupno evropsko mizo", ki pa "mora biti pospravljena," kar pomeni, da je treba razčistiti vprašanja iz preteklosti "do evropskih vrednot ali če gledamo negativno, do ideoloških ostankov nacizma in ustaštva na Hrvaškem in entitete NDH."

Türk: Ni potrebe po kakšnih posebnih spravnih dejanjih Na drugi strani je stališče DS po mnenju predsednika republike Danila Türka sicer vredno pozornosti, "ampak nič več kot to". Po njegovo tako ni potrebe po kakšnih posebnih spravnih dejanjih. "Če morajo zgodovinarji kaj razčistiti, naj razčistijo, če je v kakšnem pravnem postopku treba kaj narediti, naj se to naredi, ampak na politični ravni pa nova dejanja niso potrebna," je za POP TV danes dejal predsednik Türk.

"Ustavne možnosti za referendum so" Na novinarsko vprašanje, ali obstaja možnost, da bi DS dal veto na ratifikacijo protokola o vstopu Hrvaške v zvezo Nato ali pa podprl zahtevo za referendum o vstopu Hrvaške v Nato, pa je Kavčič za POP TV še dejal, da ni kritičen do sedanje vlade, "vsaj ne v negativnem smislu, ampak do prejšnje, ki je pač lani v Bukarešti obljubila, kar je obljubila". Kot je dodal, ustavne možnosti za referendum so, bo pa predvsem pomembna teža argumentov, s katerimi bo vlada nastopila v odnosu do poslancev in državnih svetnikov, tako da upa, da se bodo odprta vprašanja razčistila.

Hrvaška SDP zavrača izjavo državnega sveta o Hrvaški Podpredsednik hrvaške Socialdemokratske stranke (SDP) Zlatko Komadina je danes zavrnil navedbe slovenskega državnega sveta, da se Hrvaška ni nikoli odrekla dediščini Neodvisne države Hrvaške (NDH) in poudaril, da Hrvaška temelji na antifašizmu.

"Mi nismo dedič NDH" "Mi nismo dedič NDH, temveč je naša dediščina zasnovana na antifašizmu," je dejal Komadina novinarjem v premoru seje glavnega odbora SDP. Po poročanju medijev je še dejal, da je "žalostno, da se je Piranski zaliv potopil v drugo svetovno vojno, ker je treba biti konstruktiven, ne pa se vračati v meglo preteklosti".

Kljub temu Komadina meni, da mora Hrvaška v teh trenutkih pokazati umirjenost in se vzdržati ostrejših reakcij na navedbe slovenske strani.

Ne spreglejte