Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
5. 1. 2011,
15.02

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 5. 1. 2011, 15.02

8 let, 8 mesecev

Diplomiranim medicinskim sestram po novem več pooblastil

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ministrstvo za zdravje bo letos namenilo 2,2 milijona evrov za uvedbo 40 referenčnih ambulant, katerih namen je učinkovitejša in bolj celostna obravnava bolnikov na področju družinske medicine.

"Gre za to, da bodo večjo vlogo predvsem pri preventivi dobile diplomirane medicinske sestre, boljša organizacija pa bo razbremenila zdravnike, ki se bodo tako lažje posvečali kronično bolnim pacientom," je pojasnil zdravstveni minister Dorjan Marušič. 40 referenčnih ambulant Obstoječa organiziranost dela ne omogoča, da bi obvladala vse večje obremenitve zdravnikov na primarni ravni, ki jih prinašajo povečanje števila kroničnih bolnikov, demografske spremembe, prenos dela na sekundarno raven (specialistični pregledi). "Cilj teh ambulant, nekje z aprilom bi odprli 40 ambulant po vsej Sloveniji, je bolj kakovostna in stroškovno učinkovitejša obravnava bolnikov, dokler njihova napotitev k specialistom ni nujna," je povedala Tonka Poplas Sušič, ministrova svetovalka. Referenčne ambulante bodo morale uvesti registre in protokole vodenja kroničnih bolnikov, se vključevati v preventivne aktivnosti in dosegati kazalnike kakovosti, deležne pa bodo dodatnih sredstev. Kot je še dodal Marušič, gre za nov projekt, zato bodo probleme reševali sproti, za ves projekt pa imajo na voljo pet milijonov evrov.

Delal bo tim In če sta bila v ambulanti zdaj na voljo zdravnik in medicinska sestra, bo po novem tim sestavljen iz štirih ljudi; poleg že omenjenih še diplomirana medicinska sestra in pa administratorka, ki naj bi delala za dva zdravnika. "Če se bo izkazalo, da kljub veliko birokraciji administrator ni potreben, bomo razmislili o ukinitvi," je še dodala Poplas Sušičeva. Dosedanja ureditev ambulant kaže, da so zelo malo naredili glede preventive in so večino dela opravili zdravniki. Po novem bi diplomirane medicinske sestre prevzele okoli 25 odstotkov dela, predvsem glede preventive, s čimer bi nase prevzele tudi odgovornost za svoje delo. "Če ocenijo, da obravnava bolnika presega njihova pooblastila, ga morajo napotiti k zdravniku," odgovarja Poplas Sušičeva.

Krajše čakalne vrste Z uvedbo referenčnih ambulant bi se zmanjšale čakalne vrste tudi v specialističnih ambulantah, napoveduje Marušič, v desetih letih pa naj bi vse ambulante postale referenčne. Sicer pa so naše diplomirane medicinske sestre že zdaj usposobljene za to delo in jih je dovolj, se bodo pa za potrebe referenčnih ambulant udeležile dvodnevnega seminarja oziroma modula.

Ne spreglejte