Četrtek, 6. 7. 2023, 15.40
1 leto, 5 mesecev
Poslanci, tudi poslanec SDS, po 30 letih ukinili dopolnilno zdravstveno zavarovanje
Poslanci DZ so na izredni seji opravili tretjo obravnavo o noveli zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki predvideva ukinitev oziroma preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, in jo z 51 glasovi za in 29 proti tudi sprejeli. Prenos prispevka se bo uveljavil v začetku prihodnjega leta. Po oceni koalicije gre za zgodovinski trenutek, v opoziciji pa so opozorili na finančne posledice za ljudi.
Novelo so podprli vsi prisotni poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levice. Nasprotovali so ji v opozicijskih NSi in SDS, je pa novelo podprl poslanec SDS Danijel Krivec. Kasneje je sicer sporočil, da se je pri glasovanju zmotil.
Predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki so ga vložili poslanci Svobode, predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in njegov prenos v obvezno zavarovanje v obliki plačil obveznega zdravstvenega prispevka v enotnem fiksnem znesku 35 evrov mesečno. Novi prispevek bo v večini primerov pobirala Finančna uprava RS (Furs), pri nekaterih zavarovancih pa bo to izvajal Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). ZZZS je taki ureditvi sicer nasprotoval in se je zavzemal za rešitev, po kateri bi čisto vsi zavarovanci prispevek plačevali Fursu. Po prvotnem predlogu je bil začetek izvajanja predviden za 1. september, matični odbor pa je na predlog vlade sprejel dopolnilo, ki začetek zamika na 1. januar 2024.
Tamara Kozlovič (Svoboda) je spomnila na spomladansko napoved povišanja premij za dopolnilna zdravstvena zavarovanja komercialnih zavarovalnic. V času, ko se kljub vedno višjim zneskom, ki jih namenjamo zdravstvu, pacienti in uporabniki soočajo s težjo dostopnostjo do zdravstvenih storitev, je po njenih besedah vsakršen dvig stroškov na račun zavarovancev nedopusten.
V koaliciji so preoblikovanje dopolnilnega zavarovanja označili za zgodovinski trenutek, v opoziciji opozarjajo na finančne posledice za ljudi, saj novela v prihodnjem letu predvideva proračunsko varovalko do višine 240 milijonov evrov.
Koalicija usmerjena v nadaljevanje zdravstvene reforme
Koalicija je zadovoljna s potrditvijo preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Pogledi pa so usmerjeni v nadaljevanje zdravstvene reforme. V Levici jeseni tako pričakujejo pogovore o progresivnem zdravstvenem prispevku. Ministrstvo ob interpelaciji in ugibanjih o podpori ministru Danijelu Bešiču Loredanu delo nadaljuje s "polno paro".
Tekom parlamentarnega postopka so poslanci sprejeli več dopolnil, ki jih je pripravila vlada. Nekatera dopolnila so sprejeli tudi na današnji obravnavi novele, večinoma gre po navedbah vlade za redakcijske popravke in usklajevanje s pripombami zakonodajno-pravne službe DZ.
Bodo Vzajemno preoblikovali v delniško družbo?
Poslanka SD Bojana Muršič je izpostavila predloge dopolnil k 21. in 22. členu, ki da ju v poslanski skupini SD v celoti ne podpirajo.
Dopolnili namreč po njenih besedah predvidevata, da bi Vzajemno, eno od zavarovalnic, ki ponuja dopolnilno zavarovanje, z zakonom preoblikovali v navadno delniško družbo, namesto vračila sredstev zavarovancem pa bi se njihov denar spremenil v lastniški delež. Tudi ZZZS bi namesto izplačila denarja postal delničar Vzajemne, je pojasnila.
"Ocenjujemo, da tako varovanje pravic delničarjev pomeni le veliko zavajanje zavarovancev. Namesto denarja se jim ponuja malo vreden lastniški delež, ki bo zanje predstavljal predvsem breme," je pojasnila.
Na koncu so bila vsa vladna dopolnila sprejeta, tudi s podporo SD.
DZ pa ni sprejel amandmaja NSi, s katerim so sicer predlagali, da bi se zakon začel uporabljati 1. septembra.
Bešič Loredan: Umikamo zavarovalni produkt, ki je iz sistema
"Mislim, da smo dokazali, kako je treba stopiti skupaj za ljudi in narediti nekaj za ljudi. V zakon smo se spustili, da ohranimo vse pravice na nivoju 35 evrov. Obstoječo obliko dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ukinjamo, ker želimo zagotoviti ustrezno obliko. Po 20 letih smo na točki, ko umikamo zavarovalni produkt, ki je iz sistema. Tako ministrstvo za finance kot za zdravje bosta do jeseni pripravila vse potrebno, da pripravimo vire. Vlada zakon absolutno podpira in daje zavezo, da bomo na izvršilni veji opravili vse, kar je treba," je pred razpravo povedal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan.