Četrtek, 29. 5. 2014, 15.33
9 let
Četrtina slovenskih pešcev umre na avtocesti

Dva izmed ciljev izgradnje slovenskega avtocestnega križa sta bila tudi povečanje mobilnosti in prometne varnosti. "Če danes pogledamo v preteklost, lahko ugotovimo, da sta ta dva cilja dosežena. Sodobne avtoceste nam omogočajo, da razdaljo prepotujemo hitreje, varneje in udobneje. Povečuje se tudi varnost, a vsaka nesreča je preveč," je v uvodu strokovnega posveta Cesta kot delovno okolje 2014 na temo "Skupaj za varnost" poudaril predsednik uprave Darsa Matjaž Knez.
"Predvsem pri uporabnikih avtocest smo ugotovili, da se po opravljenem vozniškem izpitu, znanje ne nadgrajuje več. V želji po čim večji prometni varnosti smo se odločili, da na tem področju tudi sami nadaljujemo z ozaveščanjem voznikov. Zagotoviti moramo boljšo varnost tako uporabnikov avtocest kot tudi delavcev in vzdrževalcev na njih," je poudaril Knez.
"Poslanstvo družbe ni samo v gradnji sodobnih prometnic in skrbi za odplačevanje kreditov najetih zanj, temveč tudi v izobraževanju zaposlenih in uporabnikov avtocest," je dodal prvi mož Darsa.
Zaradi pogostih naletov vozil na odstavnem pasu na vzdrževalce avtocest, bodo letošnjo kampanjo posvetili predvsem varnosti na odstavnem pasu. Leta 2011 se je na odstavnem pasu zgodilo 26 naletov, predlani 19, lani pa 18 naletov. V povprečju se letno na njih poškoduje osem oseb, od tega štirje vzdrževalci avtocest. Kar polovica naletov na odstavnih pasovih povzročijo vozniki tovornih vozil, največkrat slovenski.
Žrtve so običajno vzdrževalci avtocest, pa tudi pešci oziroma vozniki, ki s pokvarjenim vozilom obtičijo na odstavnem pasu. Četrtina smrtnih žrtev slovenskih pešcev se je lani namreč zgodila prav na avtocestah, je povedal Ulrich Zorin, vodja službe za upravljanje s prometom in prometno varnostjo pri Darsu.
In še nasvet voznikom: spoštujte rumene luči vzdrževalcev avtocest, ker vas z njimi opozarjajo. Ko vidite modre, je že prepozno.