Torek, 12. 1. 2016, 11.47
8 let, 7 mesecev
Cerar odhaja k Merklovi na pogovor o migrantih
Cerar bo na otvoritvenem delu dvodnevnega gospodarskega vrha časnika Die Welt ob predsedniku Evropske komisije Jeanu-Claudu Junckerju in podpredsedniku turške vlade Mehmetu Şimşkomu osrednji govorec uvodne delovne večerje gospodarskega vrha. Osrednje teme vrha bodo najaktualnejši izzivi, s katerimi se soočajo Nemčija, Evropska unija in zahodna civilizacijska skupina, med katerimi bo največ pozornosti namenjeno migracijam, integraciji beguncev in migrantov, grožnji Islamske države (IS), razmeram v evroobmočju ter drugim temam, ki terjajo ustrezne rešitve, so sporočili iz premierjevega urada.
Premier se bo nato v četrtek ob 10. uri ločeno sestal tudi z Merklovo v njenem uradu. Osrednja tema pogovorov bodo najbolj pereče evropske teme s poudarkom na migracijah v Evropo. Nemčija je v Avstrijo po novem letu začela vračati migrante, zato Avstrijci preverjajo, kako bi ustavili ekonomske migrante na meji s Slovenijo.
"Treba se bo odpovedati neomejeni kulturi dobrodošlice," je za avstrijski časnik Kronen Zeitung povedala Mikl-Leitnerjeva. S tem je ciljala na lansko odločitev nemške kanclerke Angele Merkel o prekinitvi strogega preverjanja sirskih migrantov. V Nemčijo je lani tako vstopilo 1,1 milijona migrantov.
A Nemčija je vmes ponovno uvedla določeno stopnjo preverjanja. Tako je v Avstrijo začela vračati migrante, ki ne želijo v Nemčiji zaprositi za azil, temveč želijo odpotovati naprej v druge evropske države. Nemška policija je v ponedeljek potrdila, da okoli 200 migrantom na dan zavrne vstop v Nemčijo in jih vrne Avstriji.
Mikl-Leitnerjeva je danes pozvala k srečanju Merklove in avstrijskega kanclerja Wernerja Faymanna, da bi razpravljala o vse bolj nekoordiniranem odzivu na prihode migrantov.
Faymann, ki prihaja iz vrst socialdemokratov (SPÖ), je sicer danes ponovil svoje ponedeljkove izjave, da je treba zajeziti število prihodov migrantov v Avstrijo. Kancler je poudaril, da stavi na ostrejši nadzor na avstrijskih mejah.
Na Ukomu opozarjajo, da je ob migrantski oz. begunski krizi "več kot očitno, da so nastanitvene kapacitete posameznih držav članic vedno bolj polne, čemur se države prilagajajo, zato upočasnjujejo sprejem novih migrantov".
"Temu se bo morala prilagoditi tudi Slovenija, predvsem z namenom, da se zagotovi ustrezno obravnavo teh oseb in se prepreči, da bi se na našem ozemlju zaustavilo večje število ljudi na poti, kot jim lahko zagotovimo ustrezno nastanitev in oskrbo," so poudarili v današnjem sporočilu za javnost.
Zaradi ukrepov avstrijskih organov, ki so s 26. decembrom lani začeli dosledno preverjati identiteto migrantov ob vstopu, je morala slovenska policija uvesti določeno optimizacijo postopkov in prevozov. Avstrijski organi namreč tiste migrante, katerih identiteta ne ustreza njihovim navedbam, vrnejo v Slovenijo.
1