Torek, 19. 11. 2013, 21.28
8 let, 7 mesecev
"Če dopolnilno zavarovanje ukinemo, sesujemo zdravstveni sistem"
Minister za zdravje Tomaž Gantar pripravlja štiri možnosti za reformo financiranja javnega zdravstva, so včeraj pisale Finance, ki so tudi objavile štiri neuradna izhodišča za reformo financiranja javnega zdravstva, in sicer: ‒ ukinitev dopolnilnega zavarovanja, višji prispevki delojemalcev, ‒ ukinitev dopolnilnega zavarovanja in nova neto obvezna dajatev, ‒ ukinitev dopolnilnega zavarovanja in novo obvezno zavarovanje za izločene storitve, ‒ prenos dopolnilnega zavarovanja na zavod za zdravstveno zavarovanje
Zavarovalnice, ki ponujajo možnost dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, to so Vzajemna, Triglav in Adriatic Slovenica, smo povprašali za mnenje o predlaganih spremembah.
Sistema zdravstvenega varstva ni mogoče reformirati brez posegov v delovanje in organiziranost javne zdravstvene službe, je prepričan izvršni direktor področja zdravstvenih zavarovanj v Adriatic Slovenici Ivan Gracar. Dodaja, da je pri financiranju zdravstvenih storitev treba poleg javnih zagotoviti tudi zasebna sredstva. Dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki bi bilo potrebno nadgradnje predvsem v zagotavljanju podatkov za zavarovalnice, je po njegovih besedah uspešno pri zbiranju zasebnih virov, saj vključuje tudi zdravi del populacije. Ker pa uradnih gradiv na zavarovalnici niso prejeli, celovitega odgovora Gracar ni podal.
V Triglavu, Zdravstveni zavarovalnici se po svojih navedbah zavedajo potrebe po spremembi zdravstvenega sistema v Sloveniji. Menijo, da tudi v prihodnje lahko kot zavarovalnica z ustrezno ponudbo zdravstvenih zavarovanj pripomorejo k stabilnosti zdravstvenega sistema in s tem k dostopnosti zdravstvenih storitev. Vendar pa poudarjajo, da morajo biti tovrstni posegi premišljeni. Dodajajo še, da zdravstvena zavarovanja omogočajo obvladovanje finančnega tveganja posameznika in njegove družine v primeru izgube zdravja, to lahko ob nezavarovanosti za posameznika pomeni visoke stroške zdravljenja.
Medtem na Vzajemni poudarjajo, da bi se zavarovalnice morale z izvajalci pogajati o tem, kaj kupujejo in po kakšni ceni. Prepričani so, da bi bil tak sistem bolj pregleden in učinkovit. Dodajajo še, da je v Sloveniji treba urediti tudi vprašanje dolgotrajne oskrbe in da bi bilo smiselno urejanje financiranja zdravstvenega varstva združiti z urejanjem financiranja dolgotrajne oskrbe. So pa zavarovalnice le eden od deležnikov v sistemu, ki bi moral biti po mnenju Vzajemne vključen v oblikovanje predloga, ki bi zagotovil stabilno zdravstveno varstvo za vse prebivalce.