Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
26. 3. 2014,
14.47

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Alenka Bratušek

Sreda, 26. 3. 2014, 14.47

8 let, 7 mesecev

Bratuškova: Celovite zdravstvene reforme v tem mandatu ne bo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Premierka Alenka Bratušek je v državnem zboru zatrdila, da zadolževanja ne more biti konec kar čez noč ter napovedala, da do konca mandata celovite zdravstvene reforme ne bo mogoče pripraviti.

Če želimo že letos proračun brez primanjkljaja, bi morali odhodke zmanjšati za eno milijardo evrov. Torej bi morali za 40 odstotkov odpustiti ljudi ali znižati plače, za 20 odstotkov znižati pokojnine ter praktično ukiniti socialne transferje, je dejala Bratuškova. "Tega filma v vladi Alenke Bratušek ne boste videli," je odgovorila na vprašanje Andreja Širclja (SDS), kako vlada ukrepa na področju javnih financ.

Matej Tonin (NSi) je Bratuškovo vprašal, kaj bo vlada storila za to, da se bodo slovenska podjetja lažje in hitreje razdolževala. Brez delujočih podjetij namreč gospodarskega kolesja ni mogoče zagnati, je opozoril. Premierka se je strinjala, da je sanacija bančnega sistema prvi, nikakor pa ne zadosten korak k boljšemu stanju gospodarstva.

Med ukrepi za zagon gospodarstva je Bratuškova napovedala program ukrepov, ki ga pripravljajo na gospodarskem ministrstvu. Ta bo poleg razdolževanja in celovitega prestrukturiranja vseboval tudi zagotavljanje dostopnosti do ugodnih virov, vlaganja v raziskave in razvoj, povečanje investicij ter izobraževanje in zaposlovanje.

Vlada pripravlja tudi dokument za novo programsko obdobje črpanja evropskih sredstev, poleg tega bo nadaljevala z aktivnim bojem proti sivi ekonomiji.

"Vseh problemov v zdravstvu ni mogoče odpraviti v enem letu" Bratuškova je odgovarjala tudi na vprašanja s področja zdravstva. Med drugim je izrazila obžalovanje, da odhajajoči zdravstveni ministri ne želijo govoriti o pritiskih, ki so jih deležni. O lobijih, ki zavirajo spremembe v zdravstvu in korupciji je v torek premierka sicer govorila s predstavniki policije in Nacionalnega preiskovalnega urada.

Predsednica vlade je pred poslanci še opozorila, da se zavedajo težav v zdravstvu, vendar so se te nalagale 20 let in jih zato vlada težko odpravi v enem letu. Priznala pa je, da do konca mandata celovite zdravstvene reforme ne bo mogoče pripraviti.

Ne spreglejte