Da bi živeli bolje, potrebujemo reforme, predvsem zdravstveno in pokojninsko, poudarja ekonomist Marko Jaklič.
V anketi agencije Episcenter, ki je bila med 11. in 19. majem izvedena na vzorcu 605 oseb, je na vprašanje, ali menite, da bomo ob koncu mandata Cerarjeve vlade v Sloveniji živeli slabše ali bolje, kot smo živeli na začetku mandata, 37 odstotkov vprašanih odgovorilo, da bomo živeli bolje, 31 odstotkov, da bomo živeli slabše, in prav tako 31 odstotkov, da bomo živeli enako.
Malo bolje bo, ne pa veliko
"Malo bolje bo, ne bo pa to nek velik napredek. Rekel bi, da bomo živeli malce bolje," pravi ekonomist Marko Jaklič, ki poudarja, da bo to odvisno tako od mednarodnih razmer kot od dela Cerarjeve vlade oziroma od tega, koliko se bo naše gospodarstvo odprlo in v kolikšni meri bomo izvedli zdravstveno, pokojninsko, pa tudi šolsko reformo.
"To sicer ne bo imelo takojšnjega učinka. Plače ne bodo višje že ob koncu mandata, bi pa bil moj dolgoročni optimizem z izvedbo reform večji," je sklenil.
Bo optimizem kmalu viden tudi v višji potrošnji?
"Rezultati so po moje v skladu z najnovejšimi gospodarskimi gibanji, kar pomeni, da so rast BDP, izvoza in plač dejansko realni in da se odražajo v življenju ljudi," pa meni dekan fakultete Doba Rastko Ovin. Dodaja, da se po drugi strani lahko obnašanje politike in različni spori na tem področju negativno odrazijo na zadovoljstvu ljudi, zato je lahko po njegovih besedah Cerarjeva vlada z rezultati omenjene ankete zadovoljna.
"Upajmo, da bo ta optimizem kmalu viden tudi v višji potrošnji, saj se ljudje zaradi izkušnje s krizo ne odzovejo takoj, ko čutijo, da se jim dohodek malo izboljša," je še poudaril.