Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
14. 2. 2014,
13.48

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 14. 2. 2014, 13.48

9 let

Bolniške odsotnosti: največ jih je v javni upravi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Največ bolniških odsotnosti je v javni upravi, sledijo finančne in zavarovalniške dejavnosti, izobraževanje ter zdravstveno in socialno varstvo.

Ženske so v vseh gospodarskih dejavnostih pogosteje odsotne od dela kot moški, kar je tudi posledica dejstva, da doma ostanejo tudi zaradi nosečnosti ali bolezni otrok.

Kako pogosto ste odsotni z dela zaradi bolezni? Bolniške odsotnosti beležijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) predvsem zaradi poročanja o zdravstvenem stanju delavcev mednarodnim organizacijam. Zbirajo pa se tudi za potrebe nacionalne zdravstvene statistike in za potrebe Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Ženske: visok delež bolniških odsotnosti Javna uprava in obramba ter dejavnosti obvezne socialne varnosti so področje, kjer ženske najpogosteje koristijo bolniško odsotnost. Sledijo finančne in zavarovalniške dejavnosti, izobraževanje, oskrba z elektriko, plinom in paro ter predelovalne dejavnosti.

Kmetijstvo, lov, gozdarstvo in ribolov so tiste panoge, kjer je najmanj žensk na bolniški, med dejavnostmi, kjer je bolniških manj, pa je tudi gostinstvo.

Najpogosteje ženske koristijo bolniško odsotnost zaradi mišično-kostnih bolezni, poškodb, nosečnosti ali nege. Najredkeje pa zaradi bolezni obtočil ali prebavil.

Kdaj zaradi bolezni moški ostajajo doma? Tudi moški v javni upravi zaradi bolezni najpogosteje ostajajo doma. Sledijo dejavnosti oskrbe z elektriko, plinom in paro, finančne in zavarovalniške dejavnosti, oskrba z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki, predelovalne dejavnosti in rudarstvo.

Najmanj odsotnosti beležijo med kmeti, lovci, gozdarji in ribiči.

Razlogi za bolniško odsotnost pri moških so najpogosteje poškodbe, mišično-kostne bolezni, bolezni obtočil in dihal. Najmanj moških ostane doma zaradi nege ali nalezljivih bolezni.

Delež v javni upravi je skrb vzbujajoč Najvišji delež bolniške odsotnosti se že nekaj let beleži v javni upravi, kar na ZZZS označujejo kot skrb vzbujajoče. "Skrb vzbujajoč trend je možno delno pojasniti tudi z relativno visokim deležem žensk v tem sektorju," pojasnjujejo v ZZZS, kjer tudi sicer dodajajo, da podatki o razširjenosti bolniških odsotnosti po dejavnostih nakazujejo selitev iz proizvodnih sektorjev v storitvene in iz gospodarskega v javni oziroma v tiste sektorje, kjer zaradi narave dela prevladujejo ženske.

V letu 2013 manj bolniških odsotnosti Na ZZZS po znanih podatkih za leto 2013 pojasnjujejo, da se je stanje v primerjavi z letom 2012 nekoliko izboljšalo. Število izgubljenih delovnih dni se je tako zmanjšalo za dobrih 323 tisoč dni oziroma za skoraj 7 odstotkov.

Se je pa povečalo število tistih, ki so dalj časa odsotni z dela. Konec lanskega decembra je bilo kar 431 več dolgotrajnih staležnikov kot konec novembra.

Na ZZZS so tako za nadomestila plače zaradi začasne zadržanosti od dela namenili 227,6 milijona evrov.

Ne spreglejte