Četrtek, 26. 9. 2013, 11.54
9 let
Bo minister Gantar zaradi interventnega zakona odstopil?

Podajanje žogice med ministrom za zdravje Tomažem Gantarjem in Gregorjem Virantom iz Državljanske liste se nadaljuje. V začetku tedna sta namreč minister Gantar in predsednica vlade Alenka Bratušek napovedala, da bo vlada ta teden obravnavala novelo zakona o zdravstvenem varstvu, vendar se je očitno zataknilo. Kljub Gantarjevim zagotovilom se z Državljansko listo niso uspeli dogovoriti. Bratuškova je po seji vlade izrazila prepričanje, da bo besedilo zakona usklajeno do torka, vlada pa bi ga lahko obravnavala prihodnji četrtek.
Vsekakor se mudi – zaradi prenosa evropske direktive o čezmejnem zdravstvenem varstvu v slovenski pravni red, kar zakon tudi zajema. Trenutni zakon je sicer v veljavi že od leta 1999 in kljub pobudam prejšnjih ministrov še ni bil spremenjen. Minister Gantar sicer dopušča morebitne manjše spremembe, vendar za predlaganim zakonom trdno stoji ter obljublja, da bo, če zakon pade, odstopil kot minister.
Rok se izteka …
Gantar je pred sejo vlade še enkrat poudaril, da se bodo do prihodnjega četrtka predsedniki koalicijskih strank poskušali o zakonu dogovoriti in najti kompromis, vendar pa je po njegovih zagotovilih interventni zakon neizogiben. Pri finančnem načrtu za prihodnje leto bi sicer zdravstvena zavarovalnica, glede na to, da se ne sme zadolževati in imeti primanjkljaja, izvajalcem ponovno zniževala cene zdravstvenih storitev. Izvajalci pa tega preprosto ne morejo več zdržati, je po poročanju STA dejal Gantar.
Kje je podpora in kje je ni
V strankah SD, DeSUS in Pozitivni Sloveniji predlagani zakon podpirajo. Zataknilo se je le pri koalicijski Državljanski listi, kjer poudarjajo, da je višanje prispevkov nedopustno. Gantar tako ne izključuje možnosti, do bi podporo iskal tudi med opozicijskimi strankami.
Nasprotovanje zakonu so sicer izrazili tudi gospodarstveniki. Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pravijo, da zakon ne ponuja rešitev za odpravo ključnih problemov v zdravstvu, kot so anomalije pri plačah, obremenjenost zdravnikov, javna naročila, organiziranost zdravstvene mreže in ločitev javnega zdravstva od zasebnega. Zakon pa podpirajo v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije.
V Zdravniški zbornici Slovenije poudarjajo, da bi se morala zdravstvena zakonodaja sprejemati v paketu. Prepričani so, da predlog zakona grobo posega v avtonomijo zdravništva. Pri Iniciativi zdravnikov pa pravijo, da pisci terminološko in vsebinsko niso bili usklajeni, zato predlog zakona daje vtis, da je zlepljen iz dela različnih posameznikov, posledično pa je neusklajen.
Zdravniki še vedno sedijo na dveh stolčkih, med drugim opozarjajo v Gibanju za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva. Dodajajo, da je ena glavnih pomanjkljivosti ta, da ni ločeno javno od zasebnega.