Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
11. 7. 2011,
16.38

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 11. 7. 2011, 16.38

8 let, 8 mesecev

Bašić Hrvatinova: Skrajni čas za razmislek o vlogi novinarstva

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Tabloid News of the World, ki se je po 168 letih pokopal s prisluškovalno afero, lahko ima daljnosežnejše posledice, tudi za Slovenijo, je prepričana strokovnjakinja za medije Sandra Bašić Hrvatin.

"Ko pogledate njihovo zadnjo številko s tem patetičnim pozdravom in zbirko njihovih najboljših zgodb, seveda ne iz tistega obdobja, ki je najbolj problematičen, se je treba vprašati, kako je do tega sploh prišlo, kako globoko so bile zgodbe vpete v politiko. Čeprav so se na nek način opravičili bralcem, je skrajni čas, da se premisli, kakšno vlogo novinarstvo danes pravzaprav ima v družbi," je za SiOL povedala Bašić Hrvatinova. Tolažba, da se podobna afera pri nas ne more zgoditi, je zavajajoča Ali je etika oziroma morala slovenskih novinarjev kljub vsemu na višji ravni, ne komentira, saj pravi, da je to vprašanje, na katerega morajo odgovoriti novinarji sami: "Ampak tolažba, da se to pri nas ne more zgoditi, je zelo zavajajoča. Težava ni v posameznih novinarjih, saj ne morete reči, da je vseh teh 200 ljudi, ki je tam delalo v uredništvu, počelo to, o čemer govorimo. Gre za posebno sorto novinarjev, ki so v službi politike, to je problem. Rupert Murdoch je znan po tem, da medije uporablja za dosego svojih političnih ciljev." Ukinitev časopisa je zato zanj le kaplja v morje, pravi Bašić Hrvatinova. Znano je, da podjetje News Corporation, ki ima v lasti tudi ukinjeni tabloid, v teh dneh pričakuje odločitev vlade o nakupu 61 odstotkov delnic plačljive televizije BSkyB, a opozicijski laburisti so že napovedali, da želijo z odločitvijo počakati do konca policijske preiskave o vdiranju v poštne predale in mobilne telefone.

Primer sistemske korupcije

"Kar Murdocha zdaj moti, je, kako bo to vplivalo na njegovo nadaljnje poslovanje. V preteklosti je bil znan po tem, da je zniževal cene oglaševanja, da je izločeval svojo konkurenco, da je prelival denar s televizij na časopise, drži se ga sloves zelo sumljivih oziroma iznajdljivih poslovnih potez. Ampak to, kar se je zgodilo zdaj, bo potegnilo za seboj več, kot si marsikdo misli. Ker je postalo jasno, da je tem novinarskim praksam pomagala politika; mižalo je sodstvo, mižala je policija, vpletena je bila v korupcijo. To je to, čemur pravimo sistemska korupcija, torej cela mreža koruptivnih dejanj, ki je omogočila to, kar se je zgodilo."

Žrtve tabloida so bili številni ljudje, opozarja Bašićeva. "Dokler so bili med njimi samo politiki in zvezdniki, ni nikogar motilo. Gre tudi za veliko hipokrizijo ljudi. Zadnjo številko je razgrabilo pet milijonov ljudi, to je eno mafistovsko razmerje. Če ne bi bilo tistih, ki to berejo, ne bi bilo tistih, ki to ponujajo. In obratno," je prepričana Bašić Hrvatinova, ki dodaja, da se lahko tudi v Sloveniji zgodi kaj takšnega. Že približno 20 let je jasno, da so mediji izredno močno orožje, da prideš v politiko, in izredno močno orožje, da se s politiko bojuješ."

Ne spreglejte