Ponedeljek, 11. 7. 2011, 16.38
8 let, 8 mesecev
Bašić Hrvatinova: Skrajni čas za razmislek o vlogi novinarstva
"Ko pogledate njihovo zadnjo številko s tem patetičnim pozdravom in zbirko njihovih najboljših zgodb, seveda ne iz tistega obdobja, ki je najbolj problematičen, se je treba vprašati, kako je do tega sploh prišlo, kako globoko so bile zgodbe vpete v politiko. Čeprav so se na nek način opravičili bralcem, je skrajni čas, da se premisli, kakšno vlogo novinarstvo danes pravzaprav ima v družbi," je za SiOL povedala Bašić Hrvatinova.
Primer sistemske korupcije
"Kar Murdocha zdaj moti, je, kako bo to vplivalo na njegovo nadaljnje poslovanje. V preteklosti je bil znan po tem, da je zniževal cene oglaševanja, da je izločeval svojo konkurenco, da je prelival denar s televizij na časopise, drži se ga sloves zelo sumljivih oziroma iznajdljivih poslovnih potez. Ampak to, kar se je zgodilo zdaj, bo potegnilo za seboj več, kot si marsikdo misli. Ker je postalo jasno, da je tem novinarskim praksam pomagala politika; mižalo je sodstvo, mižala je policija, vpletena je bila v korupcijo. To je to, čemur pravimo sistemska korupcija, torej cela mreža koruptivnih dejanj, ki je omogočila to, kar se je zgodilo."
Žrtve tabloida so bili številni ljudje, opozarja Bašićeva. "Dokler so bili med njimi samo politiki in zvezdniki, ni nikogar motilo. Gre tudi za veliko hipokrizijo ljudi. Zadnjo številko je razgrabilo pet milijonov ljudi, to je eno mafistovsko razmerje. Če ne bi bilo tistih, ki to berejo, ne bi bilo tistih, ki to ponujajo. In obratno," je prepričana Bašić Hrvatinova, ki dodaja, da se lahko tudi v Sloveniji zgodi kaj takšnega. Že približno 20 let je jasno, da so mediji izredno močno orožje, da prideš v politiko, in izredno močno orožje, da se s politiko bojuješ."