Petek, 13. 2. 2015, 13.09
8 let, 7 mesecev
Banki Slovenije Cerarjevi zaupajo. Janša bi sprožil preiskavo.
Guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec pa je uvodoma povedal, da je lahko motiv za to, kar se o tem v zadnjih dneh navaja v medijih, to, da se prepreči ali zaustavi privatizacijo bank. To pa je po njegovem za državo lahko zelo slabo. Pozval je k uvedbi neodvisne revizije.
Guverner je iztočnico predsednika komisije Andreja Širclja (SDS), ki je parafraziral njegovo izjavo konec leta 2013, da je Slovenija "zares odplačala račune za preveč poceni in zastonjskih kosil", potrdil. "Slovenske banke so danes dovolj kapitalizirane, varne in imajo dovolj likvidnosti," je zagotovil.
Guverner težko razume tiste, ki govorijo, da smo leta 2013 dali preveč denarja v banke. "Denar smo vplačali zato, da imamo še vedno slovenske banke. Tega pa niso dale nikamor in je še vedno tam," je povedal in dodal, da so prav zato banke danes sposobne kreditirati in s tem spodbuditi gospodarsko rast, kar pa ni naloga Banke Slovenije. Če bi bila, bi se lahko ponovile napake iz preteklosti, je posvaril.
NSi je poslanske skupine pozvala k podpisu zahteve za izredno sejo na temo domnevnega prirejanja bilanc slovenskih bank s strani Banke Slovenije. V NSi odziv na predlog za sklic izredne seje DZ glede ravnanj Banke Slovenije pričakujejo do torka, večina poslanskih skupin pa je predlogu že izkazala naklonjenost.
Tudi prvak SDS Janez Janša je v izjavi novinarjem v DZ zagotovil, da bodo v stranki podprli vse ukrepe v smislu razčiščenja tega stanja. "A težava se ni skotila v času tega mandata, pač pa je bila Banka Slovenije že od samega začetka neka sveta krava - pod vsemi guvernerji -, ki se je izogibala vsakemu nadzoru," je bil oster Janša.
Vladni predstavniki - podpredsednik vlade Boris Koprivnikar, prvak DeSUS Karl Erjavec in predsednik SD Dejan Židan - so sicer po četrtkovi seji vlade dejali, da glede na informacije finančnega ministra Dušana Mramorja in državne sekretarke Mateje Vraničar za zdaj ni razlogov za dvom v pravilnost ravnanj Banke Slovenije, vendar pa v vladi kljub temu zahtevajo več informacij.
Gantar je sicer poudaril, da ne gre za obtoževanje kogarkoli, a o poteku sanacije bank po njegovih besedah vedo premalo. Upa, da bodo odgovorni poslance prepričali podobno kot vlado, torej, da je bilo vse zakonito in brez dogovorov v ozadju. "V nasprotnem primeru bodo težave," je posvaril.
Tako je po njegovem mnenju edino korektno tudi razkritje metodologije za ugotavljanje bančne vrzeli. Ob tem je izpostavil že siceršnje pomisleke ob tem, da so za Slovenijo veljali drugačni kriteriji kot za nekatere druge države.
Logična posledica je tudi predlog DeSUS za zaustavitev postopkov prodaje NKBM, je spomnil Gantar. Po njegovih besedah je bilo namreč veliko stališč, da je bila banka preveč dokapitalizirana.
Tako zagotavlja, da bodo poslanci DeSUS prispevali tudi podpise za sklic izredne seje DZ glede postopkov za sanacijo bank, ki jo predlaga NSi. "Preprosto ne sme biti dvoma, šlo je za več kot pet milijard davkoplačevalskega denarja," je spomnil Gantar in dodal, da bodo v primeru ugotovljenih nepravilnosti terjali odgovornost vpletenih.
Sam se zavzema za razkritje metodologije za izračun bančne luknje. Če se bo osrednja banka izgovarjala, da ji zakon tega ne omogoča, pa je Han pripravljen podpreti spremembo zakonodaje. "Sicer bomo imeli preiskovalno komisijo, na kateri se bo osrednja banka izgovarjala na člene v zakonu," je pojasnil vodja poslancev SD.
Poudaril je še, da je pred časom dobronamerno verjel, da je treba banke dokapitalizirati po takšnem sistemu, kot ga je predlagala Banka Slovenije. Zdaj pa ga ti isti ljudje ob pojavu določenih informacij ne prepričajo, je dodal.