Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
26. 1. 2009,
11.01

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 26. 1. 2009, 11.01

9 let, 2 meseca

Anketa Dnevnika: Večina proti referendumu o vstopu Hrvaške v EU

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Sloveniji referendum o vstopu Hrvaške v EU ni potreben, meni 71,1 odstotka vprašanih v raziskavi javnega mnenja, katere rezultate danes objavlja Dnevnik.

"Zelo me veseli, da večina Slovencev misli, da referendum ni potreben. To predvsem kaže na to, da večina Slovencev podpira hrvaško pot v EU, in to tudi pomeni, da večina Slovencev zaupa vladi, da bo ta pogajanja vodila na način, da bodo zaščiteni slovenski interesi," se je na anketo odzval zunanji minister Samuel Žbogar. Žbogar: Opcija referenduma se lahko izkoristi tudi kasneje "Če pogajanja s Hrvaško - tako glede meje kot znotraj EU - ne bi potekala na način, da bi Slovenci mislili, da je korekten, bi opcija referenduma vedno ostala odprta," je menil in zanikal, da je anketa v nasprotju z argumenti slovenske vlade, ki svoje stališče v urejanju vprašanj s Hrvaško utemeljuje tudi z možnostjo negativnega referenduma o vstopu Hrvaške v EU. Za zaostritev odnosov med državama polovica krivi Hrvaško Anketa Vox populi je tudi pokazala, da polovica vprašanih meni, da je za zaostritev odnosov med državama odgovorna Hrvaška. Le nekaj manj, 44 odstotkov, pa jih je odgovornost pripisalo obema državama. Da je odgovorna zgolj Slovenija, pa meni le 3,4 odstotka vprašanih.

Tretjina meni, naj Slovenija z vsemi sredstvi uveljavi svoje interese 34,1 odstotka vprašanih je ocenilo, da je najbolj smotrna rešitev za nerešena mejna vprašanja med Slovenijo in Hrvaško način, po katerem naj Slovenija z vsemi sredstvi uveljavi svoje interese. Da bi bila najboljša rešitev uveljavitev sporazuma Drnovšek-Račan, je odgovorilo 20,8 odstotka vprašanih. Novo kompromisno rešitev bi iskalo 18,6 odstotka vprašanih, za 17,6 odstotka pa bi jih bila najboljša rešitev mednarodna arbitraža o meji. Da naj se iskanje rešitve zamrzne in prepusti prihodnjim generacijam, meni le 2,4 odstotka anketiranih.

Večina zaostritve odnosov ni občutila na lastni koži Velika večina, 76,4 odstotka, vprašanih ocenjuje, da zadnje zaostritve v slovensko-hrvaških odnosih na lastni koži niso občutili, drugače jih meni 8,5 odstotka.

15 odstotkov zagotovo ne bo dopustovalo na Hrvaškem Sicer pa 15 odstotkov vprašanih že danes ve, da letos ne bodo dopustovali na hrvaški obali, 5,8 odstotka jih bo odločitev o tem sprejelo na podlagi razmer v poletnih mesecih, medtem ko jih 38 odstotkov že danes ve, da bodo dopust preživeli na Hrvaškem. Dobrih 40 odstotkov Slovencev pa na Hrvaškem sploh ne dopustuje, je še pokazala anketa, ki jo je za Dnevnik med 20. in 22. januarjem na vzorcu 700 oseb izvedla Ninamedia.

Delova anketa: Slovenija bi morala do Hrvaške nastopiti še ostreje Anketa, ki jo je za današnje Delo 20. in 21 januarja na vzorcu 301 osebe opravila agencija Delo Stik, pa je pokazala, da 53,3 odstotka vprašanih meni, da bi morala Slovenija do Hrvaške nastopiti še ostreje. Da naj zadrži dosedanjo politiko, jih meni 36,3 odstotka, da bi morala biti bolj popustljiva, pa le 7,6 odstotka.

Slovenci naklonjeni vstopu Hrvaške v EU Tudi anketa Dela je pokazala, da so Slovenci vstopu Hrvaške v unijo naklonjeni. Da bi morala Slovenija Hrvaški omogočiti vstop v povezavo, namreč meni 53,6 odstotka vprašanih, nasprotnega mnenja pa je 42,6 odstotka vprašanih.

Večina meni, da je partnerstvo za razvoj potrebno

Obnovitev partnerstva za razvoj, ki jo napoveduje premier Pahor, in s tem povečana možnost sodelovanja z Janšo, se zdi potrebna 49,1 odstotka vprašanim, medtem ko jih 38,6 odstotka meni, da partnerstvo ni potrebno. 31 odstotkov jih meni, da med zdajšnjo in nekdanjo koalicijo ni razlik v ideološki enotnosti, kaže anketa Dela Stik.

Odgovori odvisni od naklonjenosti koaliciji oz. opoziciji Podrobnejša analiza odgovora na vprašanje, ali je potrebno obnoviti partnerstvo za razvoj, pokaže, da se pri tem odgovori volivcev vladnih strank statistično značilno razlikujejo od odgovorov volivcev opozicije, saj je med tistimi, ki menijo, da sodelovanje v partnerstvu ni potrebno, kar 81 potencialnih volivcev koalicije.

Je sedanja bolj idelološko enotna? V Delu Stik so anketirance tudi povprašali, ali se jim glede na izjavo Janeza Janše, da je vladajoča koalicija ideološki beton, zdi sedanja vladna koalicija v primerjavi s prejšnjo bolj ideološko enotna. Temu mnenju je pritrdilo 29,3 odstotka vprašanih. Da ni razlik, jih je menilo 31 odstotkov; da je sedanja koalicija manj ideološko enotna, pa je menilo 25,9 odstotka vprašanih. Brez odgovora na to vprašanje je ostalo 13,8 odstotka vprašanih. Tudi pri tem vprašanju se odgovori med potencialnimi volivci vladnih in opozicijskih strank statistično značilno razlikujejo.

Anketo je za častnik Delo opravilo Delo Stik. Telefonsko anketiranje je potekalo 21. in 22. decembra na reprezentativnem vzorcu 301 anketiranih.

Ne spreglejte