Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
20. 6. 2014,
13.41

Osveženo pred

1 dan, 7 ur

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

trgovina z ljudmi

Petek, 20. 6. 2014, 13.41

1 dan, 7 ur

Američani opozarjajo na žrtve delovnega izkoriščanja v Sloveniji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ameriški državni sekretar John Kerry je ob izdaji 14. letnega poročila State Departmenta o trgovini z ljudmi dejal, da je to eden največjih izzivov sodobnega časa.

Poročilo zajema 187 držav, tudi Slovenijo, ki ji priporočajo razvoj mehanizma za usmerjanje žrtev do nevladnih organizacij.

Poročilo glede Slovenije pravi, da je tranzitna in ciljna država za trgovino z ljudmi, v manjši meri pa tudi vir žensk in otrok, ki jih spolno izkoriščajo, ter moških, žensk in otrok, podvrženih prisilnemu delu ali beraštvu. Žrtve delovnega izkoriščanja prihajajo iz Bosne in Hercegovine, Romunije, Srbije, Slovaške, Ukrajine in Slovenije, izkoriščajo pa jih predvsem v gradbenem sektorju.

V prostitucijo pa silijo ženske in otroke iz Bolgarije, Hrvaške, Češke, Dominikanske republike, Moldavije, Romunije, Srbije, Slovaške in Ukrajine ter Slovenije. Za trgovino z ljudmi so posebej ranljivi Romi. Deležni tudi nekaj pohval Poročilo po eni strani pohvali slovenske oblasti, da uresničujejo minimalne standarde boja proti trgovini z ljudmi, financirajo nevladne organizacije, nudijo pomoč žrtvam, vodijo kampanje za ozaveščanje in informiranje, urijo policiste in izkazujejo trdna prizadevanja za preprečevanje trgovine z ljudmi. Obenem pa poročilo opozarja na pomanjkanje formalnega mehanizma za pošiljanje žrtev v varstvo nevladnih organizacij.

"Slovenska vlada je pokazala slabše uveljavljanje zakonodaje proti trgovini z ljudmi z upadom števila tožb in obsodb," piše v poročilu, ki navaja statistiko, da so bile lani sprožene le štiri preiskave, leta 2012 pa 13. Lani so obsodili dva človeka, leta 2012 pa osem. Predvidene kazni od enega do 15 let zapora so sicer po mnenju Američanov dovolj ostre. Lani v Sloveniji kar 37 žrtev trgovine z ljudmi Poročilo med drugim navaja, da so leta 2012 v Sloveniji identificirali 67 žrtev trgovine z ljudmi, lani pa 37. Nevladne organizacije so lani pomagale 47 žrtvam, med katerimi jih je šest sodelovalo z oblastmi v postopku preiskave in pregona. Le ena od žrtev je dobila začasno dovoljenje za bivanje, nobena od njih pa nikoli do zdaj ni dobila nobene kompenzacije od kriminalcev.

State Department Sloveniji med drugim priporoča, naj zavzeto preiskuje in preganja trgovino z ljudmi in naj kazni odražajo težo zločina. Še naprej naj urijo preiskovalce, tožilce in sodnike, razvijejo naj formalni mehanizem za usmerjanje žrtev do nevladnih organizacij, povečajo naj prizadevanja za identifikacijo žrtev in jim omogočijo sodno pot do kompenzacij.

Ne spreglejte