Ponedeljek, 5. 10. 2015, 12.02
8 let, 7 mesecev
Ali operativni dogovor o ravnanju z begunci med Hrvaško in Slovenijo res obstaja?
Predsednik hrvaške vlade Zoran Milanović je o begunski krizi v nedeljo prvič omenil, da obstaja možnost, da Hrvaška zgradi ograjo na svoji meji, a je poudaril, da to "najbolj skrajna rešitev", za katero je prepričan, da se ne bo zgodila. "Upam, da nas ne bodo prisilili v to, da gradimo svojo ograjo, saj to skrajna rešitev, ko ste obkroženi z ljudmi, ki ne razumejo preteklost in ne sedanjost in pozivajo na zaščito pred islamom. Naj se vrnejo v 12. ali 14. stoletje," je dodal premier in poudaril, da Hrvati niso narod, ki bi odrastel ob žici.
Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic je za POP TV navedbe hrvaške strani medtem zanikal. Po poročanju televizije na notranjem ministrstvu poudarjajo, da so ves čas v stiku z vsemi sosednimi državami, da sodelujejo na operativni ravni, vendar pa da s Hrvaško ne obstaja noben konkreten dogovor o morebitnem koridorju.
"Na operativni ravni se vodijo pogovori, vendar nobenega dogovora ni, s katerim bi natančno definirali neke postopke, neke linije, rute, karkoli. To pa lahko mirno zatrdim," je za POP TV še dejal Šefic.
Kot je še pojasnil Ostojić, prihodnje poteze niso odvisne ne od Hrvaške, Slovenije in Madžarske niti od Avstrije temveč predvsem od Nemčije.
Ostojić je v pogovoru za oddajo Nedjeljom u 2 na hrvaški televiziji dejal, da obstajajo "druga vrata" proti EU, če bo Madžarska zaprla svojo mejo. "Na operativni ravni obstaja dogovor s slovenskimi kolegi. Seveda, razumni ljudje vedo, da je bolje ljudi prevažati organizirano, kot da bi oni sami poskušali iskati svojo pot naprej," je Ostojić odgovoril na vprašanje, ali so ta "druga vrata" Slovenija.
Po potrebi se bo zapora prometa uvedla znova, so zapisali na spletni strani Slovenskih železnic.
Opozicija v Šentilju kritična glede begunskega centra v njihovem kraju
Skupina 11 od skupno 18 občinskih svetnikov Občine Šentilj je zaradi po njihovem mnenju neustrezne informiranosti z načrti za namestitev beguncev v njihovi občini za danes zahtevala izredno sejo občinskega sveta. Te ni bilo, saj jo je župan Štefan Žvab sklical za prihodnji teden.
Po besedah enega od pobudnikov seje Kristijana Kvasa (SDS) so ogorčeni, ker krajani in občinski svetniki niso bili ustrezno obveščeni o begunskem centru v Šentilju, ki so ga začeli graditi sredi prejšnjega tedna. "Ljudje so zbegani. Ne vedo, kaj to pomeni. Po nekaterih informacijah naj bi bilo tam nastanjenih celo 4000 ljudi, kar je za Šentilj, ki ima slabih 1500 prebivalcev, velik zalogaj," je povedal za STA.