Sobota, 25. 10. 2014, 10.33
4 leta, 3 mesece
Alarmantno: deset tisoč primerov okužb z ebolo
Od vseh primerov okužb je bilo 27 takšnih, ki so se pojavile zunaj najbolj ogroženih držav, in sicer Sierre Leone, Liberije in Gvineje. Prav tako je bilo zunaj teh treh držav zgolj deset smrtnih žrtev.
Zadnje poročilo WHO pravi, da je najhuje še vedno v Liberiji, kjer so zaznali 4.665 okužb. V Sierri Leone jih je bilo 3.896, v Gvineji pa 1.553.
Američani so se začeli šele zdaj spraševati, kako to, da se še nihče v vladi do zdaj ni spomnil, da bi bilo morda res pametno dati v karanteno vse, ki so imeli stik z bolniki, namesto da jim verjamejo na besedo, da se niso okužili.
Tak ukrep bi seveda veliko več ljudi napeljal k laganju o tem, kje so bili s kom v stiku, saj si morda kdo ne bo želel v karanteno. Ebola lahko pri okuženi osebi izbruhne najpozneje šele čez 21 dni, kar ni malo za prostovoljni odhod v samico.
Najhujše posledice Spencerjeve okužbe, ki ga zdravijo v bolnišnici Bellevue na Manhattnu, trenutno nosijo lokali, ki jih je obiskal v dneh pred četrtkom. Novinarji so podrobno in na veliko objavili, kje vse se je gibal, preden je dobil vročino. Kegljišče v Brooklynu in dve restavraciji bodo preživeli le z velikimi popusti za prihodnjih 21 dni.
Deklico so v sredo pripeljali v bolnišnico v mestu Kayes, v četrtek pa so nato potrdili okužbo z ebolo. Otrok je potoval več kot tisoč kilometrov iz Gvineje do Kayesa. Oba starša deklice sta v Gvineji umrla zaradi ebole, v Mali pa so jo pripeljali sorodniki.
43 ljudi, ki so stopili v stik z deklico, so izolirali, piše britanski BBC, oblasti pa medtem ocenjujejo, da je imelo stik z deklico najmanj 300 ljudi.
Gre za prvi smrtni primer ebole v Maliju, ki je postal šesta država zahodne Afrike, ki jo je prizadel ta smrtonosni virus. Senegal in Nigerija sta po zagotovilih WHO že premagala ebolo. Virus je v letošnjem izbruhu najhuje prizadel Liberijo, Gvinejo in Sierro Leone, kjer so odkrili veliko večino od skoraj deset tisoč primerov okužbe in našteli skoraj 4.900 smrtnih žrtev.