Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
8. 10. 2014,
11.44

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 8. 10. 2014, 11.44

9 let

Aids se je razširil z železnico

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Virus HIV se je pojavil v 20. letih preteklega stoletja v Kinšasi, za pandemijo pa je krivo človekovo ravnanje.

Virus HIV ima več oblik, a le ena izmed njih je postala pandemična, virusi skupine M. Oliver Pybus z Oxfordske univerze in Phillippe Lemey z univerze v belgijskem Leuvenu sta želela izvedeti, zakaj se je zgodilo, da je le ena od oblik virusa HIV-1 tako hitro potovala po svetu.

V raziskavi, objavljeni v reviji Science, sta ugotovila, da je za to kriva železnica. "Meniva, da je virus naletel na popolno kombinacijo okoliščin, ki so pripomogle k hitremu širjenju," je za revijo New Scientist dejal Oliver Pybus: "S stališča virusa bi lahko trdili, da je zadel jackpot."

Od opice do lovca in v mesto Ugotovila sta, da se je virus HIV-1 skupine M, ki ga sicer prenašajo opice, v svoji prvi pojavni obliki pojavil v 20. letih preteklega stoletja v Kinšasi, tedaj še imenovani Leopoldville v Belgijskem Kongu. To sta lahko ugotovila s sledenjem genetskih sprememb virusa v preteklosti.

V Kinšaso naj bi virus prišel z opicami iz Kameruna. Tam so našli šimpanze, ki so nosilci najbolj podobnega virusa. Predvidevajo, da je bil v času pred prvo svetovno vojno z opičjim virusom okužen človek, najverjetneje lovec, ki je bil v stiku z opičjo krvjo. Okuženi je najverjetneje potoval na jug po reki Sangha, ki je bila tedaj glavna transportna pot za trgovino s kavčukom in slonovino med Kongom in Kamerunom.

Ko je virus prispel v glavno mesto Konga, je imel ugodne pogoje za hitro razširjanje. V 60. letih je bila Kinšasa središče trgovine, z dobrimi transportnimi poti po rekah in železnici. Zaradi tega se je virus lahko širil. A kljub temu število okuženih ni bilo pretirano, medicina pa sploh ni vedela za virus. To se je zgodilo šele po tem, ko so po neodvisnosti Konga tja prišli delavci iz Haitija, ki so nato virus odnesli domov, od tam pa se je razširil v ZDA, kjer so ga zdravniki zaznali leta 1981.

Izbruh ob neodvisnosti Konga Toda zemljepisna analiza razširjanja virusa ne razloži, kako to, da je stopnja okuženosti istočasno naraščala v več krajih in to prav v času, ko je Kongo postal neodvisen. Prav tako ne razloži, kako se je širila druga najbolj razširjena oblika virusa, virus skupine O, ki je bolj prisoten v zahodni Afriki.

Po poročanju Economista sta znanstvenika za to postavila dve hipotezi. Ena je, da se je virus HIV skupine M ob prenosu na človeka spremenil in kontakt z ljudmi izkoristil v svoj prid. Po drugi hipotezi pa so ljudje v tistem času nekako spremenili svoje vedenje, kar je bilo krivo za hitro širjenje virusa.

Kaos neodvisnosti in več prostitucije Doktorja Pybus in Lemey sta prepričana, da so ljudje spremenili svoje vedenje, saj menita, da bi bilo nemogoče, da bi virus M enako in istočasno mutiral v vseh žariščih, kjer se je pojavil. Zato menita, da je bil odločilnega pomena kaos, ki je v Kongu nastal po neodvisnosti. Med drugim se je pojavilo več prostitucije. Drug vzrok bi bilo lahko pomanjkanje igel v bolnišnicah, zaradi česar so večkrat uporabljali iste igle in s tem pripomogli k prenašanju virusa.

"Hipoteza, da se je virus M razširil zaradi spremembe v človeškem vedenju in pravih okoliščin, ne pa zaradi svoje mutacije, se zdi sporna," je za BBC News izjavil virolog Jonathan Ball z univerze v Nottinghamu: "Gotovo bo o tem še zelo živahna razprava."

Ne spreglejte