Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
25. 10. 2010,
13.51

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 25. 10. 2010, 13.51

8 let, 8 mesecev

Večna sveča

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovenci ob dnevu mrtvih prižgemo največ sveč v Evropi, saj jih samo na ljubljanskih Žalah zgori pol milijona. V spomin na mrtve raje prižigajmo bolj ekološke.

Če so naši niti ne tako daljni predniki sveče oziroma oljenke uporabljali za razsvetljavo, imajo danes sveče popolnoma drugačno vlogo. Vsekakor pa so naše spremljevalke ob vseh pomembnejših dogodkih; prižigamo jih ob rojstnih dnevih, z njimi ustvarjamo romantično vzdušje v domovih, prižigamo jih ob večerjah, odišavljene se uporabljajo v aromoterapevtske namene. V krščanstvu predstavlja goreča sveča kristusov nauk in božjo luč, zaradi česar vedno gori na oltarju ob sveti maši. V predbožičnem času prižigamo sveče na advetnih vencih, ob dnevu mrtvih 1. novembra pa se s prižiganjem svečk spominjamo svojih mrtvih. In čeprav večina držav članic Evropske unije nima težav z nagrobnimi svečami, jih prav Slovenci, poleg Avstrije in Poljske, ob dnevu mrtvih prižgemo več kot kateri koli drug narod. Vsako leto uporabimo več kot 20 milijonov nagrobnih sveč, pri čemer jih v obdobju, ko se spominjamo mrtvih, samo na ljubljanskih Žalah prižgemo kar pol milijona. Vsako leto v zabojnikih tako konča kar 8000 ton izgorelih sveč. Zato morda ni odveč, če se letos odločite za okolju prijaznejše sveče.

Kupujte sveče s trikotnikom ali PP-oznako Ekologi namreč opozarjajo, da gre za veliko izgubo materiala, ki bi ga lahko predelali in nato znova uporabili. Najslabše so plastične sveče, ki jih kupuje kar 90 odstotkov ljudi. Težava je tako v odpadku, ki se počasi razkraja, kot tudi pri emisijski vrednosti ob sežiganju. Bolj okolju prijazne so sveče s trikotnikom s številko pet na sredini ali napisom PP, ki pomeni, da je ohišje iz polipropilena, primernega za recikliranje. Pri nekaterih lahko menjavate samo vložek z voskom, ohišje pa lahko uporabljate več let. Trajne so iz stekla in keramične, pri čemer bodite tudi pri nakupu vložka pozorni na oznake za recikliranje. Obstajajo pa tudi sveče, ki za gorenje uporabljajo tekoči vosek, ki ga po potrebi dolivamo, pa tudi solarne z večno lučko, ki za svoje delovanje izkoriščajo svetlobo.

Navadnih sveč ne bodo izpodrinile »Od aprila letos izdelujemo solarne sveče, saj smo od invotarja odkupili licenco. Pričakujemo, da bo solarna sveča, ki deluje na sončne celice, izpodrinila navadne elektronske sveče, ki so z vidika okolja najbolj problematične, saj je na leto treba zamenjati od šest do osem baterij,« je prepričan direktor prodaje v podjetju Sveča iz Vidma pri Ptuju Igor Peter. Sveče za okoli 15 evrov je mogoče kupti v nekaterih Mercatorjevih trgovinah, Leclercu in na pošti.

Ker smo Slovenci veliki potrošniki sveč, Peter ne pričakuje, da bodo solarne sveče izpodrinile navadne nagrobne sveče. »Slovenci vsakič, ko odidejo na pokopališče, kupijo sveče, zato je nemogoče pričakovati, da bodo ves čas kupovali samo denimo solarne,« dodaja Peter.

Sončna energija Večna sveča je elektronska sveča, ki gori s pomočjo sonca. Podnevi sončne celice pretvarjajo sončno energijo v električno, ki napaja polnilni bateriji. Neprekinjeno gori več let. Če sneži, lahko sveča po nekaj dneh neha delovati, vendar bo ponovno delovala, ko se bo sneg stopil. Da boste v primeru sneženja preprečili začasno prekinitev delovanja, obrišite sneg s pokrova sveče. Enako se lahko zgodi, če sonce dlje časa (20-30 dni) ne posveti na svečo. Tudi v tem primeru bo večna sveča začela znova delovati, takoj ko bo na njo posijalo sonce. Večna sveča sveti v vseh temperaturnih pogojih in bo skozi vsa leta dajala enak svetlobni učinek, ker je ohišje barvno stabilno.

Najcenejša na pošti Sicer pa je solarna sveča ta čas najcenejša na pošti, kjer akcija traja do konca oktobra in jo je mogoče kupiti za 13 evrov. Cena navadnih nagrobnih sveč se giblje od okoli evra do evra in pol, medtem ko so elektronske sveče, torej tiste, ki gorijo 30, 60 ali 90 dni, mogoče dobiti od dva evra in pol do okoli 4 evre.

Ne spreglejte