Božični prazniki so za nami, čaka pa nas še najdaljša noč v letu, ko v upanju na boljše leto tradicionalno nazdravimo s kozarcem penine ali šampanjca.
Da je pravi šampanjec doma le v francoski pokrajini Champagne, je že dolgo znano, kljub temu se izraz, seveda napačno, še vedno uporablja. "Poznamo tri različne osnovne kategorije vin, in sicer mirna vina, peneča vina in modificirana oziroma ojačana vina. Znotraj penečih vin pa poznamo tri različne metode pridelave: klasično oziroma šampanjsko metodo, tankovsko oziroma Charmat metodo in metodo dodajanja umetnega CO2, s katero pridobivamo biserna vina."
"V Franciji je znana tudi metoda ancestrale, pri kateri poteka samo ena fermentacija, peneče vino pa je izredno lahko, saj ima le sedem odstotkov vol. alkohola. Po slovenski klasifikaciji so torej penine slovenska peneča vina, narejena po klasični in tankovski metodi, medtem ko slovenska peneča vina, narejena z umetnim dodajanjem CO2, imenujemo biserna vina," je pojasnil Robert Kovač, direktor podjetja Belmont, d. o. o., ki se ukvarja z uvozom in prodajo penin in šampanjcev.
Tradicionalna radgonska penina
Pri nas tradicionalno posegamo po srebrni in zlati radgonski penini, v zadnjih nekaj letih pa je kakovost penin zaradi načrtnega pristopa kar vidno napredovala, za kar se lahko zahvalimo kar nekaj blagovnim znamkam iz Goriških Brd, denimo Bjana, Medot, Carolina, katerih cena je od 15 evrov navzgor. Tisti, ki imajo kljub recesiji kaj več pod palcem, si seveda lahko privoščijo francoski šampanjec. Njegove cene se gibljejo od 25 evrov pa vse do 500 evrov na steklenico in več.
Peneča vina morajo biti ohlajena na med šest in osem stopinj, letniški šampanjci pa se rajši strežejo kakšno stopinjo višje, saj tako pridejo zorilne arome bolj do izraza.
Pravi šampanjec se streže v širših kozarcih
Zelo pomembni so tudi kozarci, iz katerih pijemo. "Pravi kozarci za šampanjec so širši in zaobljeni, da lahko šampanjec v njih tudi malce zavrtimo, tako kot pri vinu, na vrhu pa je dobro, da so malce zaprti in zožani, saj se tako lažje zberejo vse zorilne arome šampanjca. Kozarci so na dnu oblikovani v špico, da se lahko lažje vijejo verižice mehurčkov in da lahko lažje opazujemo čudovito iskrenje šampanjca. Letniške šampanjce ali tiste, ki so starani tri leta ali več, pa je primerneje postreči v velikih, širokih kozarcih, ker potrebujejo volumen, da lahko zadihajo, medtem ko se za penino ob zabavah, kot je novoletna, pri nas večinoma uporabljajo ozki kozarci," pravi poznavalec.
Šampanjec ni le aperitiv
Ali se s penino samo nazdravlja ali jo lahko uživamo ves večer? "Po svetu dajejo temu večjo težo, saj gre za uživanje šampanjca kot za hedonistični dogodek, za užitek. Trend v svetu je, da šampanjec pijejo od aperitiva, predjedi do sladice, torej ves večer. V tujini se pijejo predvsem suhi šampanjci, ki se tudi lažje zlijejo z izvrstno kulinariko. Seveda je umetnost sommelierjev ta, da k različnim jedem izberejo tista peneča vina, ki se najlepše ujamejo z izbranimi jedmi."
Otroška penina
Ker so ob prihodu novega leta tudi otroci običajno dlje časa pokonci, se veliko staršev odloča za nakup otroške penine. Seveda gre za brezalkoholno pijačo, menja o tem, ali jo ponuditi otrokom, pa so deljena. Otroške penine namreč največkrat vsebujejo mešanico umetnih barvil, konzervansov, sladil, sladkorja, zato jim s tem ne ponujajo kakšne kakovosti. Je pa v teh pijačah več sadnega deleža in že skoraj meji na nektar, ki ga od zadnjega ločijo le mehurčki.
Po šampanjcu glava ne boli
"Zmotno je tudi vseslovensko prepričanje, da po pitju šampanjca boli glava in da nas naslednji dan čaka tako znan novoletni maček. Dejstvo je, da je po pitju kakovostnih penečih vin, če resnično ne pretiravamo, bistveno manj težav kot pri cenenih penečih vinih, kjer zaradi hitre pridelave dodajajo bistveno več sulfita in drugih dodatkov," pravi Kovač.
Pa še ena dobra novica: britanski akademiki so ugotovili, da je šampanjec bogat s polipenolom – kemikalijo, ki širi krvne žile in tako zmanjšuje pritisk na srce in možgane. Te pa ne najdete le v izjemno dragih in prestižnih šampanjcih, ampak prav v vsakem šampanjcu. Na zdravje!