Ponedeljek, 17. 10. 2011, 22.00
7 let, 3 mesece
Kako kupiti lego kocke?
Legokocke je med odraščanjem zagotovo zlagal vsak, ki se ne spomni finala svetovnega prvenstva v nogometu leta 1966. Njihova preprosta in privlačna zasnova, ki spodbuja kreativnost in zmore zasvojiti vsakogar, je botrovala temu, da so plastične kocke ob rojstnih dnevih in verskih praznikih našle pot v sleherne otroške roke.
Za neznanski tržni uspeh danskega igračarskega giganta so po mnenju mnogih zaslužne predvsem Legove minifigurice. To so tisti strički z rumenimi obrazi, ki so bili vse to, kar kot otroci nismo mogli postati – gusarji, vitezi, astronavti, policisti in gasilci.
Konglomerat Lego je preživel tudi preklop na digitalni način življenja, ko je mladina začela namesto na preprogi s plastiko v rokah ure "zabijati" strmeč v računalniške zaslone. Povezali so se z razvijalci računalniških iger (najprej High Voltage Software, nato Traveller's Tales) in vstopili na tržišče, ki je zadnja leta večje od filmskega.
Nabor "legic" je boleče standarden v vsakem od slovenskih hipermarketov – nekaj je kompletov kock za najmlajše iz družine Lego Duplo (http://duplo.lego.com/en-us/Default.aspx), daleč najbolje je zastopana serija Lego City (http://city.lego.com/en-US/Products/Default.aspx), sledijo trije ali štirje licenčni odseki – zadnje čase so najbolj popularni Lego Harry Potter (http://harrypotter.lego.com/en-us/Default.aspx), Lego Pirati s Karibov (http://www.lego.com/piratesofthecaribbean/en-us/Default.aspx) in Lego Vojna zvezd (http://starwars.lego.com/en-us/Default.aspx), nabor pa sklenejo kompleti Lego Technik (http://technic.lego.com/en-us/Default.aspx), ki so bolj zapleteni za sestavljanje in namenjeni starejšim.
Cene so v večini primerov precej zasoljene, saj vas lahko že manjši tovornjak ali gusarska barkača olajšata za dvajset evropskih, večji kompleti, kot je na primer nova policijska postaja (http://city.lego.com/en-US/Products/7498.aspx), pa veljajo več kot stotaka.
Prednost migriranja na avstrijsko Koroško je tudi v tem, da so cene kompletov kock v večini primerih nižje kot pri nas, nakupovalna izkušnja pa precej prijaznejša – prodajalci so ustrežljivi v pravem pomenu besede in ne tečnarijo, če se kupec pred nakupom odloči za preizkus igrače ( seveda ne govorimo o preizkušanju kock Lego, temveč raznih avtomobilčkov na daljinsko vodenje in podobnih kitajskih frčečih izdelkov).
Prava stvar za vse fanatike Lego, ki znajo zdrdrati številke vseh kompletov iz leta 1988 po vrstnem redu od tistega z najmanj kockami do tistega z največ, pa je Brick Link (http://www.bricklink.com/), popolnoma neodvisna spletna tržnica s kockami Lego, ki jo je leta 2000 ustanovil Daniel Jezek, ki je lani umrl. Gre za velikanski projekt, saj kocke prek Brick Linka prodaja in kupuje več kot sto tisoč navdušencev. Trenutno ima na spletni strani lastno trgovino skoraj 5500 uporabnikov, ki nudijo več kot pol milijona različnih kompletov, v obtoku pa je več kot 120 milijonov posameznih kock. Cene nihajo od enega centa za najosnovnejše gradnike pa tja do več tisočakov za najredkejše, najstarejše in najbolj ohranjene izdelke. Menjave blaga in sredstev potekajo izključno na podlagi dogovora med prodajalcem in kupcem, najbolj priljubljeno je plačevanje prek PayPala.