Agrokor pod Konzumom združuje svojo trgovsko mrežo na Balkanu, konzorcij za prodajo Mercatorja pripravlja vse potrebno za novi že deveti poskus prodaje.
Monetizacija nepremičnin najboljšega soseda, ki naj bi za več sto milijonov znižala zadolženost podjetja, bo morala očitno počakati. Na kaj, na boljše čase, kaj pa drugega. V Mercatorju, ki je prvih devet mesecev leta sklenil z 22 milijoni čiste izgube, poudarjajo, da v času krize in recesije, v kateri se je znašla Slovenija, to zagotovo vpliva na zanimanje potencialnih kupcev Mercatorjevih nepremičnin, ki pa vsekakor obstaja. Vrednost njegovih nepremičnin naj bi se vrtela okoli poldruge milijarde evrov, vendar poznavalci pravijo, da je bila to vrednost še pred krizo. Zdaj je vrednost nepremičnin občutno nižja, kakšna, bo dokončno razkrilo ponovno vrednotenje. Zato se tudi odpisom najbrž ne bo mogoče izogniti, menijo poznavalci.
Konzorcij želi odprodati nedobičkonosne Mercatorjeve delnice
V spet prebujenem konzorciju za prodajo več kot polovice (52,78 odstotka) Mercatorja, ki pod zastavo skupine Pivovarna Laško (skoraj 24-odstotna lastnica Mercatorja) združuje še NLB, Prvi faktor, Banko Celje, Gorenjsko banko, Hypo banko, Banko Koper in NFD Holding, se pripravljajo na ponoven poskus prodaje Mercatorja. Nedobičkonosne delnice najboljšega soseda namreč zelo bremenijo njegove lastnike, ki ob kroničnem pomanjkanju denarja iščejo svež kapital.
Zorko: Novi razpis za prodajo Mercatorja pričakujem še v prvem četrtletju prihodnjega leta
Kdaj bo objavljen novi mednarodni javni razpis za nezavezujoče ponudbe, še ni znano, vendar ga prvi mož skupine Pivovarne Laško Dušan Zorko – kot je povedal za Planet Siol.net – pričakuje že pred koncem prvega četrtletja 2013. Prodajalci pa ob ponovnem že devetem poskusu prodaje Mercatorja tudi pričakujejo sodelovanje njegove uprave, ki jo od junija letos vodi Toni Balažič. Vendar pa je to le prvi korak, vprašanje je namreč, kdo vse se bo spet potegoval za vsaj polovični delež najboljšega soseda.
Zadolženi Agrokor z letošnjo izdajo obveznic do svežega denarja za refinanciranje dolga
V tekmi za nakup dobre polovice Mercatorja se bo najbrž poleg nekaterih zasebnih finančnih skladov, skoraj stalnica je sklad Mid Europa in še nekateri, najbrž spet znašel tudi hrvaški Agrokor. Čeprav so v največjem hrvaškem zasebnem koncernu že pred časom za Planet Siol.net povedali, da v zvezi z Mercatorjem ne potekajo nobene dejavnosti, ker so se februarja umaknili iz procesa prodaje Mercatorja. Je pa Todorićev Agrokor zaradi globoke zadolženosti letos uspešno izdal sedemletne obveznice in malce presenetljivo iztržil okoli 700 milijonov evrov (sprva naj bi izdal le za 475 milijonov obveznic), denar pa bo porabil za nujno refinanciranje svojega okoli poldrugo milijardo evrov težkega dolga.
Agrokor združuje maloprodajno mrežo
Agrokor, ki je moral samo lani za plačilo obresti na dolg plačati več kot 130 milijonov evrov, združuje svojo maloprodajno mrežo na Balkanu. Tako naj bi na hrvaško trgovsko verigo Konzum še ta mesec menda zaradi konsolidacije maloprodajne mreže prenesel tudi svoj delež v srbski trgovski verigi Idea, ki je lani v Srbiji ustvarila skoraj pol milijarde evrov poslovnih prihodkov.
Kakorkoli že, v kriznih recesijskih časih, ko kronično primanjkuje svežega kapitala tudi za nove naložbe, so se v konzorciju za Mercator odločili spet poskusiti. Ali bo tokratni deveti poskus uspešen, je seveda nemogoče napovedati. Zagotovo pa drži, da je 221 evrov za Mercatorjevo delnico, kot je sprva ponujal Agrokor, že zelo oddaljena preteklost. V teh dneh se je cena njegove delnice ustalila pri okoli 116 evrih za delnico (danes je padla za okoli odstotek). Pa še na nekaj ne gre pozabi. Zadnjo bo pri prodaji spet imela politika, katerakoli že...