Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
10. 2. 2011,
14.57

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 2. 2011, 14.57

8 let, 4 mesece

Vložen predlog za stečaj Lipe Plus

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Po dveh tednih stavke zaposlenih in neuspelih dogovorov za rešitev ajdovske družbe Lipa Plus je direktor in njen lastnik Peter Šmid danes vložil predlog za stečaj.

102 zaposlena sta tako danes dobila sklepe o napotitvi na čakanje.

Težave so se začele lansko poletje

Delavci Lipe Plus so začeli stavkati 26. januarja, ker niso dobili še dela novembrskih in decembrskih plač. Med stavkovne zahteve so zapisali tudi zahtevo po izplačilu drugega dela lanskega regresa in neplačanih prispevkov za pokojninsko in zdravstveno zavarovanje.

V Lipi Plus sta zaposlena 102 delavca, doslej pa so dobivali izplačilo minimalnih plač v dveh obrokih. Po besedah vodje stavkovnega odbora Franca Žvoklja so se težave začele lansko poletje, doslej pa je direktorju nekako uspelo poravnavati vse obveznosti.

Naročil imajo za vsaj tri mesece dela

Direktor Peter Šmid se je v času stavke trudil zagotoviti dovolj denarja za poplačilo zapadlih obveznosti ter za nakup surovin, da bi lahko nadaljevali s proizvodnjo. Naročil imajo za vsaj tri mesece dela, vendar pa se so se vsi dosedanji ponudniki za dokapitalizacijo ajdovskega podjetja umaknili.

Šmid je ob začetku stavke še potrdil, da so resno razmišljali o povezavi ajdovskega podjetja z družbo Lip Radomlje. V Ajdovščino naj bi se vozilo 140 delavcev Lipa Radomlje, s tem pa bi po Šmidovem mnenju družbi dosegli velike sinergijske učinke, čeprav bi v začetku poslovali kot samostojni poslovni enoti.

Proizvodnjo bodo lahko zagnali šele po začetku stečajnega postopka

Sedaj pa se za najem strojev in zaposlenih v Lipi Plus že zanima drugo znano slovensko lesnopredelovalno podjetje, vendar bodo proizvodnjo lahko zagnali šele po začetku stečajnega postopka in dogovoru s stečajnim upraviteljem.

Proizvodnjo pa bi trenutno težko nadaljevali tudi zato, ker so zaposleni iz davčne uprave v sredo zapečatili nekaj strojev ter s tem onemogočili normalen delovni proces. Kot je povedal sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije za Primorsko in Kras Bojan Kramar, so tako zaščitili svoje terjatve. Skupaj s predlogom za stečaj je bilo vloženo tudi poročilo revizijske komisije, o izsledkih katere pa direktor delavcem ni povedal ničesar.

Ne spreglejte