Četrtek, 1. 3. 2012, 16.17
8 let, 2 meseca
Vlada za znižanje državnih naložb v NLB in NKBM

Finančni minister Janez Šušteršič je napovedal, da bo država po sektorski politiki za finančni sektor v ključnih družbah, v NLB, NKBM in še v Zavarovalnici Triglav, ohranila vsaj 25 odstotkov in eno delnico.
Ob tem so na vprašanji, zakaj ji je vlada v sredo naložila, da jo obvesti o vseh postopkih glede dosedanjih dokapitalizacij, ter zlasti, zakaj mora do 10. marca za ministrstvo pripraviti pisno poročilo o kapitalski ustreznosti NKBM, odgovorili, da agencija vlado in ministrstva vseskozi tekoče obvešča o vsebinskih zadevah državnih družb, ki jih upravlja. "Agencija je že pred tem aktivno pristopila k izdelavi izčrpnega in celovitega poročila o aktivnostih pri dokapitalizaciji obeh največjih bank," so zapisali.
V Banki Slovenije zahteve, ki jih je vlada v zvezi z NKBM naložila AUKN, ne komentirajo. "V skladu z določili zakona o bančništvu mora Banka Slovenije vse informacije, ki jih pridobi pri opravljanju nadzora ali drugih poslov, varovati kot zaupne in jih ne sme razkrivati, razen v primerih, kot jih navaja zakon," so navedli.
V NLB je imela sredi minulega leta Republika Slovenija 45,62-odstotni delež, skupaj s paradržavnima skladoma, Kapitalsko družbo in Slovensko odškodninsko družbo, pa je v NLB obvladovala 53,72 odstotka delnic. To pomeni, da bi država ob izpolnjevanju Šušteršičevih napovedi v NLB lahko odprodala do približno 28-odstotni delež. Več o tem bo znanega konec aprila, saj mora finančno ministrstvo do 20. aprila pripraviti novo strategijo upravljanja s kapitalsko naložbo države v NLB.
Kakšni so načrti vlade glede NLB, se bo pokazalo tudi pri predvideni letošnji dokapitalizaciji NLB. Ta mora namreč glede na usklajeno evropsko dokapitalizacijo do 30. junija doseči devetodstotni količnik najbolj kakovostnega temeljnega kapitala. Vlada se bo z lastniki NLB o sodelovanju pri dokapitalizaciji pogajala do 20. aprila.
Če bi ves delež države kupila, denimo, belgijska bančna in zavarovalniška skupina KBC, bi lahko prišla do približno enakega deleža v NLB, kot ga ima sedaj slovenska država. KBC je namreč trenutno nekaj več kot 25-odstotna lastnica NLB.
Vrednost knjigovodske vrednosti delnice NLB je konec lanskega leta po podatkih s spletne strani NLB znašala 86,8 evra. Medtem je s portala drugaborza.com, ki je namenjen objavljanju ponudb za nakup in prodajo delnic slovenskih delniških družb, s katerimi se ne trguje na Ljubljanski borzi, razvidno, da se je ponudba za prodajo delnice NLB dana za 65 evrov za delnico, povpraševanje po delnici NLB pa pri 19 evrih za delnico.