Sreda, 12. 6. 2013, 17.01
7 let, 9 mesecev
Viri pri EU: Neodvisna ocena stanja slovenskih bank pogoj za prenos slabih terjatev
To je sicer po oceni virov mogoče izvesti razmeroma hitro, pred poletnimi počitnicami.
K neodvisni oceni stanja slovenskih bank je Evropska komisija pozvala Slovenijo v priporočilih 29. maja, ki jih je podala na podlagi ocene slovenskega proračunskega in reformnega načrta, ker dvomi o verodostojnosti ocene Banke Slovenije, da bo za dokapitalizacijo bank dovolj 900 milijonov evrov.
Slovenska premierka Alenka Bratušek je sicer 22. maja v Bruslju na vprašanje tujih novinarjev o verodostojnosti ocen, da potrebujejo banke 900 milijonov evrov, poudarila, da so te ocene po potrebi pripravljeni še enkrat preveriti, a pod pogojem, da to ne bi ustavilo postopka čiščenja bančnih bilanc, saj Slovenija z njim zamuja že več let.
Ob tem je tedaj na novinarski konferenci po koncu vrha unije še pojasnila, da so slovenske oblasti Evropski komisiji že poslale prvi dokument, povezan s prenosom terjatev na slabo banko, in sicer o sanaciji NLB, in da upajo na njeno hitro soglasje, da bodo lahko slabe terjatve na slabo banko prenesli že junija.
Slovenija je dobila 29. maja iz Bruslja devet podrobnih priporočil s konkretnimi roki za njihovo izvedbo. Najpomembnejše je po navedbah virov priporočilo, ki se nanaša na banke. Ključno pa je tudi priporočilo, povezano z odpravljanjem presežnega javnofinančnega primanjkljaja, ki od Slovenije terja konkretne ukrepe v oktobru.
Dvojček je zakonodajni sveženj, ki je začel veljati konec maja. Krepi nadzor nad nacionalnimi proračuni članic z evrom in na splošno nad državami s finančnimi težavami. Za članice, ki so v postopku zaradi presežnega javnofinančnega primanjkljaja, uvaja nov sistem okrepljenega nadzora, ki terja od problematične članice redno obveščanje o ukrepih, komisiji pa omogoča več vpogleda v ukrepanje članice.
Viri pri EU so sicer tudi danes ponovili že večkrat slišane besede - Slovenija je v težkem položaju, a pomoči ne bo potrebovala, če bo ukrepala naglo in odločno. Vse roke in priporočila je tako treba po navedbah virov razumeti kot vodilo po poti ukrepanja, s katerim se bo država izognila programu pomoči.