Nedelja, 26. 2. 2012, 10.38
7 let, 9 mesecev
Upniki in izvedensko mnenje za prisilno poravnavo Almonta
Na strani Almonta, ki je v prisilni poravnavi od junija lani, so upniki, ki so za zdaj neuradno, z izjemo dveh, glasovali za prisilno poravnavo, pa tudi izvedensko mnenje.
Ob tem sicer opozarja, da je bilo njegovo mnenje izdelano na podlagi podatkov do konca preteklega leta, hkrati pa dodal, da gre pri njem za oceno prihodnosti, ki je seveda ni mogoče s popolno gotovostjo dokazati, saj morajo biti za to poleg ukrepov finančnega prestrukturiranja izpolnjeni še vsi drugi poslovni ukrepi.
Dubrovski je v svojem mnenju upošteval dejstva, da dolžnik ponuja nadpovprečno poplačilo upnikov v dveh obrokih, pri čemer bodo prvega prejeli že po dveh letih. Hkrati bodo upniki vsako leto prejeli obresti na preostali dolg, kar je prav tako ponudba, ki je v večini primerov neobičajna, saj gre ponavadi za brezobrestno poplačilo ali pa se obresti plačajo skupaj z glavnico.
Ker je za potrditev prisilne poravnave pomembna tudi podpora delavcev, v prid obstoju Almonta govori nasprotovanje sindikata in zaposlenih stečaju, enako pa velja tudi za dejstvo, da je upnik Emo-Tech kot eden izmed dveh vlagateljev ugovora proti vodenju postopka prisilne poravnave umaknil zahtevo za stečaj, saj naj bi ga v podjetju "z argumenti prepričali v možnost uspeha prisilne poravnave".
"Vsaka napoved prihodnosti je sama po sebi špekulacija, vsaj kar se tiče nadaljnjega poslovanja oziroma dviga prihodkov, ki je deloma odvisen tudi od aktivnosti same uprave in njihove veščine obvladovanja poslovnih tveganj. Zgolj uspešno izvedena prisilna poravnava zato ni nujno zadosten pogoj za nadaljnje poslovanje v prihodnosti in s tem povezano zastavljeno poplačilo upnikov," je v izrednem poročilu, objavljenem na spletni strani Ajpesa, ta teden zapisala Kruhar Pucova.