Torek, 17. 10. 2017, 15.33
7 let, 1 mesec
Upnik iz davčne oaze rešil Koprčane
V nogometnem klubu FC Koper so prišli do vzvoda, ki bi jim lahko za zeleno mizo v Švici pomembno pomagal v boju za vrnitev na prvoligaško prizorišče.
Manj kot teden dni po pravnomočnosti prisilne poravnave, s katero so se reševali pred finančnim kolapsom, klub uradno nima več niti enega evra zapadlega dolga.
Ekipa, zbrana okrog koprskega župana Borisa Popoviča, je prepričala praktično vse upnike FC Koper. Spomnimo, ekipa, zbrana okrog koprskega župana Borisa Popoviča, je skoraj vse upnike prepričala, da privolijo v odpis velike večine 3,5-milijonskega dolga.
Finančna sanacija FC Koper bi bila s tem končana najpozneje leta 2020, ko bi poplačali še preostalih 150 tisoč evrov dolga.
Odpovedali so se dolgu
Toda v klubu, ki ga vodi Valter Valenčič, so imeli drugačne načrte.
Po naših informacijah so upnike prepričali o tem, da se odpovedo zahtevkom do FC Koper. Drug za drugim so podpisali "sporazum o odpustu dolga", ki so ga pripravili v klubu.
V odpis dolga je vsega skupaj privolilo kar 44 od 56 upnikov.
Denarju se je odpovedalo tudi skrivnostno podjetje Swiss Sport Agency z Marshallovih otokov, ki je imelo glavno besedo pri potrjevanju prisilne poravnave. FC Koper naj bi mu dolgoval 2,12 milijona evrov, zato si je obetalo 100 tisoč evrov.
Podjetje iz davčne oaze naj bi obvladoval nogometni menedžer Andy Bara, v Sloveniji pa ga je zastopal nekdanji športni direktor FC Koper Dušan Petković. Ta je v preteklosti služboval v nogometnem klubu Zavrč, ki pa je ravno tako izpadel v nižjo ligo.
Sporazum o odpustu dolga je podpisal tudi Boško Županović, kontroverzni podjetnik z Reke, ki je od Milana Mandarića odkupil terjatev do FC Koper. Dobiti bi moral okoli 41 tisoč evrov. Županović je sicer postal športni direktor v koprskem klubu.
Preberite več -> Mandarić usodo FC Koper predal v roke spornega menedžerja Vedrana Ćorluke
Država izgubila 100 tisoč evrov
Med redkimi upniki, ki jim je FC Koper moral nakazati denar, je država. Ta je kot edina nasprotovala predlagani prisilni poravnavi. Prijavila je terjatve v vrednosti nekaj več kot 114 tisoč evrov in je zdaj prejela nekaj več kot pet tisočakov.
Denarju se je odpovedalo tudi skrivnostno podjetje z Marshallovih otokov. Država je poskrbela tudi za nekajtedenski zamik potrditve postopka prisilne poravnave.
Medtem ko FC Koper na mednarodnem športnem razsodišču (CAS) v Lozani izpodbija pomladansko neizdajo licence za igranje v prvi slovenski ligi, se je zapletlo na koprskem okrožnem sodišču.
Preberite več -> Kaj FC Koper preprečuje vrnitev v prvo ligo? Spor zaradi 523 evrov dolga
2