Gibanje cen življenjskih potrebščin so februarja zaznamovali običajni sezonski dejavniki, zvišanje cen nafte na svetovnih trgih pa je vlada ublažila z znižanjem trošarin. Medtem rastejo cene hrane.
Cene življenjskih potrebščin v Sloveniji se po podatkih državnega statističnega urada februarja v primerjavi z januarjem niso spremenile. Inflacija na letni ravni je znašala 1,4 odstotka, povprečna letna inflacija pa je bila 1,9-odstotna.
Največje podražitve hrane v zadnjih osmih letih
Na Uradu vlade za makroekonomske analize in razvoj (Umar) so pojasnili, da se višje cene nafte na svetovnih trgih zaradi znižanja trošarin niso pomembneje odrazile na domači inflaciji. "Nadaljuje pa se rast cen hrane, ki so letos višje že za 3,5 odstotka, kar je v tem obdobju največ v preteklih osmih letih," so sporočili.
Na inflacijo je pomembno vplival rtv-prispevek
Direktor Umarja Boštjan Vasle je ob tem opozoril, da je na izračun inflacije v februarju pomembno vplivala tudi enkratna sprememba rtv-prispevka. Ta se je zaradi zapletov z zakonsko podlago z januarskih 12 evrov februarja znižal na 3,9 evra. To je po izračunu statističnega urada inflacijo znižalo za 0,5 odstotne točke. "Še pomembneje pa bo po naši oceni na mesečno rast cen vplival marca, saj bo rtv-prispevek ponovno znašal 12 evrov," je dodal Vasle.
Kovač: Razmere so v tem času tradicionalno stabilne
Ekonomist Bogomir Kovač je medtem pojasnil, da se cene življenjskih potrebščin februarja niso spremenile zaradi tradicionalno stabilnih razmer v tem času. Gre za obdobje razprodaj in zelo umirjenega povpraševanja po običajno relativno velikih nakupih v decembru, zato je rast cen januarja, februarja in tudi marca običajno ničelna ali pa cene celo upadejo.
Cene nafte in hrane bodo še močno vplivale na inflacijo
"Nevarnejše so razmere sicer v letošnjem letu, kajti dva zelo pomembna spodbujevalca inflacije na prehrambenem področju ter na področju nafte in naftnih cen - tudi iz preteklosti ju poznamo v Sloveniji - se izjemno hitro povečujeta in to bo velik inflacijski pritisk," je opozoril Kovač.
"Tudi tukaj bomo lahko zelo zadovoljni, če bomo inflacijo uspeli brzdati tam nekje na dveh odstotkih, kar je bilo tudi lanskoletno povprečje," je še dodal.