Četrtek, 12. 7. 2012, 13.48
8 let, 3 mesece
Tudi zaposlenim v gostinstvu in turizmu je prekipelo

Kot je še poudarila generalna sekretarka Sindikata delavcev gostinstva in turizma v Sloveniji (SGiTS) Karmen Leban, perspektivni kadri odhajajo, vse manj mladih pa se odloča za poklice v tej dejavnosti.
"Povprečna plača zaposlenih v gostinstvu in turizmu Slovenije je v letu 2011 znašala 1.097 evrov bruto, v strežbi le 951 evrov bruto. To je najnižja plača v Sloveniji. Povprečna mesečna bruto plača za april 2012 je znašala 1.519,12 evra, medtem ko je v gostinstvu plača padla."
Kot je pojasnila Lebanova, so se zaradi tega obrnili na turistično gostinsko zbornico v sekciji za gostinstvo in turizem pri združenju delodajalcev s predlogom za uskladitev najnižjih osnovnih plač z inflacijo in povečanje regresa, vendar so jih "arogantno" zavrnili z utemeljitvijo, da v današnjih razmerah ni možnosti za takšno uskladitev. Razlog naj bi bil tudi v tem, da je celotna panoga gostinstva in turizma poslovala z izgubo.
Dejavnost posluje z izgubo zaradi finančnih malverzacij in napačnih finančnih naložb, ne zaradi delavcev Omenjeno po besedah Lebanove ne drži. "Za letošnje leto namreč podatki pravijo, da je k nam v obdobju od januarja do aprila prišlo dobrih 800 tisoč turistov, kar je za 2,4 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Podobno velja tudi za prenočitve, saj smo v prvih štirih mesecih opravili 0,8 odstotka več prenočitev. V vseh družbah, ki so zaposlovale dobrih 11 tisoč zaposlenih, so ustvarili čisti dobiček v vrednosti 26,4 milijona evrov, vendar pa so ustvarili tudi čisto izgubo, in sicer v vrednosti 96,6 milijona evrov. Čisti prihodki od prodaje so se v dejavnosti gostinstva lani glede na leto 2010 povečali za 4,9 odstotka. Kosmati donos od poslovanja se je v letu 2011 povečal za 4,11 odstotka. Zaradi finančnih malverzacij in napačnih finančnih naložb so se poslovni prihodki zmanjšali, izguba v gostinstvu in turizmu pa je naraščala. Finančni dohodki v dejavnosti so se v letu 2011 v primerjavi z letom 2007 povečali na 106,7 odstotka in so znašali 69,7 milijona evrov. Finančni odhodki iz finančnih obveznosti so v letu 2011 znašali 42 milijonov evrov, finančni odhodki iz oslabitev in odpisov finančnih naložb pa 23 milijona evrov."
Za takšne rezultate po besedah Lebanove seveda niso krivi delavci, čeprav posledice najbolj občutijo ravno oni. Ob tem je postregla še s podatkom, da se število zaposlenih v dejavnosti že drugo leto zapored zmanjšuje, produktivnost dela, merjena kot dodana vrednost na zaposlenega, pa se je lani povečala za 3,3 odstotka. "Ničesar od tega se seveda ni odrazilo na plači zaposlenih v gostinstvu in turizmu."
Prihodnji teden bodo začeli deliti letake in ozaveščati delavce Zato so se odločili, da naslednji teden začnejo dvosmerne aktivnosti. Nekatere bodo usmerjene na zaposlene, druge na goste. Tako bodo svoje člane začeli seznanjati s pravicami iz splošne kolektivne pogodbe za dejavnost gostinstva in turizma, ki so jo podpisali lani, veljati pa je začela januarja letos. Kot je poudarila sekretarka obalnega sindikata SGiT pri Konfederaciji sindikatov 90 Irena Valenti, se njihove pravice kršijo vsakodnevno, še zlasti v sezoni. Ob tem je tudi opozorila, da večina delodajalcev izpolnjuje zgolj minimalne standarde, h katerim jih zavezuje omenjena pogodba. Še vedno tudi niso dorečeni normativi za kuharje, natakarje in sobarice, kar dodatno omogoča zlorabe in izkoriščanja. "Ljudje delajo za minimalne prejemke, praktično pa so delodajalcem na voljo 24 ur na dan. Imamo tudi primere družin, ki se zaradi nizkih dohodkov ne morejo več preživljati, ker oba starša delata v tej panogi."
Prav tako pa bodo začeli tudi razdeljevanje letakov, s katerimi bodo domače in tuje goste v več jezikih obveščali o stanju v slovenskem gostinstvu in turizmu ter se jim opravičili za morebitne nevšečnosti in kisle nasmeške. Z delitvijo letakov bodo začeli na Obali in Gorenjskem. Tovrstne aktivnosti bodo trajale vso sezono, po njej pa bodo ocenili in med svojimi več 10 tisoč člani preverili, ali jih bodo jeseni stopnjevali z valom kratkih prekinitev dela, ki bi ga stopnjevali do konca leta. Če pa se stanje ne bo izboljšalo, bodo začeli zbirati podpise za napoved generalne stavke.
Prav tako bodo inšpektorje za delo obveščali o kršitvah delovnopravne zakonodaje in zaposlovanju na črno ter zahtevali poročila o njihovem ukrepanju. Pripraviti nameravajo tudi seznam podjetij, ki najpogosteje kršijo pravice delavcev, in z njim seznaniti javnost. Prav tako nameravajo preveriti informacije nekaterih svojih članov, da so v podjetjih, ki poslujejo z izgubo, plače direktorjev visoke. V razmerju z zaposlenimi naj bi bile 1 proti 15.