Petek, 7. 8. 2015, 14.31
8 let, 2 meseca
Telekomunikacijska družba T-2 gre v stečaj

Višje sodišče v Ljubljani je 5. avgusta ugodilo pritožbi upnikov družbe T-2 zoper sklep, s katerim je ljubljansko okrožno sodišče zavrnilo predlog za začetek stečajnega postopka. Za stečajno upraviteljico je sodišče imenovalo Danico Čuk.
Zgodba okrog stečaja leta 2004 ustanovljenega telekomunikacijskega operaterja T-2 sega v leto 2009. Takrat so se zaradi visokih dolgov družbe T-2 pojavili prvi predlogi upnikov za začetek stečaja operaterja.
Leta 2014 je nato uvedbo stečaja družbe T-2 predlagala Družba za upravljane terjatev bank (DUTB), ki je prevzela terjatve NLB in ki meni, da stečajni postopek omogoča enakopravno obravnavanje upnikov in boljše poplačilo, kot bi ga bili deležni sicer.
V novem postopku je Okrožno sodišče v Ljubljani sprejelo sklep o zavrnitvi predloga za stečaj, na kar so se v vlogi upnic pritožile družbe DUTB, TCK in Banka Celje. Višje sodišče v Ljubljani je njihovi pritožbi ugodilo in na tej podlagi je Okrožno sodišče v Ljubljani danes objavilo začetek stečaja družbe T-2.
T-2 je bil ob začetku prisilne poravnave v večinski lasti pozneje propadlega cerkvenega finančnega holdinga Zvon Ena Holding. Leta 2011 je doživel dokapitalizacijo in nato prešel v last upnikov na čelu z družbo Gratel, ki je za T-2 gradila optično omrežje po Sloveniji, na koncu pa pristal v večinski lasti z Gratelom povezane družbe Garnol.
DUTB je sicer sredi maja sporočil, da v postopku prodaje terjatev do podjetja T-2 ni izbral nobenega ponudnika. Kot so pojasnili, bodo še naprej iskali "načine za najvišje možno poplačilo prenesenih sredstev". Glede na seznam, objavljen februarja letos, ima DUTB do podjetja T-2 za 150 milijonov evrov terjatev.