Sobota, 8. 12. 2012, 12.20
8 let, 2 meseca
Šušteršič: Obstaja več možnosti, kako rešiti problem slabih terjatev

Dodal je, da je več možnih načinov reševanja slabih terjatev bank. "Verjamemo pa, da je zakon o slabi banki najbolj učinkovita in najhitrejša rešitev. Upam, da bomo v izogib pomoči dovolj hitro rešili razmere v bankah, sicer bomo morali zaprositi za pomoč. To bi se lahko zgodilo sredi prihodnjega leta," je poudaril minister.
Slabe terjatve slovenskih bank naraščajo vse od začetka krize v letu 2009 in so konec septembra dosegle 6,7 milijarde evrov, kar je 19 odstotka bruto domačega proizvoda. "Glede na velikost slabih posojil bi lahko potrebovali državna jamstva zanje v višini do 10 odstotkov BDP. S tem pa bi se zaradi čiščenja portfeljev lahko povečal proračunski primanjkljaj in javni dolg države," je opozoril Šušteršič.
Minister Šušteršič pričakuje, da bo ustavno sodišče do konca leta odločilo o ustavnosti referendumske zahteve o zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, ki predvideva ustanovitev t.i. slabe banke, in referendumsko zahtevo zavrnilo.
Vlada bo skušala v prvi polovici leta 2013 prodati deleže v bankah in državnih družbah. Med družbami, ki se bodo tako v prihodnjem letu znašle na trgu, so Telekom Slovenije, Zavarovalnica Triglav in Petrol.
Glede množičnih protestov po Sloveniji Šušteršič pričakuje, da se bo stanje začelo umirjati, saj je slovenska politika pri sprejemanju pokojninske reforme in proračuna za prihodnji dve leti stopila skupaj.