Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
5. 8. 2011,
13.03

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 5. 8. 2011, 13.03

8 let, 4 mesece

Slovensko in avstrijsko ministrstvo dosegli dogovor, avtoprevozniki nezadovoljni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V skladu z dogovorom bo avstrijski Asfinag povrnil razliko v cestnini za pot od Beljaka do Šentilja, nezadovoljni avtoprevozniki za jutri napovedujejo blokado Karavank.

Predstavniki slovenskega in avstrijskega prometnega ministrstva so danes "korespondenčno" v zvezi z omejitvijo prometa preko karavanškega predora dosegli nov dogovor, v skladu s katerim bi se avtoprevoznikom povrnilo razliko v cestnini za pot od Beljaka do Šentilja, zmanjšano za tunelnino skozi Karavanke, je povedal prometni minister Patrick Vlačič. V vrstah avtoprevoznikov vključenih v Obrtno podjetniško zbornico so razočarani in nezadovoljni. Kot je za SiOL povedal prvi mož sekcije za avtoprevoznike Andrej Klobasa, bodo zato jutri pripravili blokade, časa in načina blokade pa ne želijo povedati. Blokade naj bi seveda izvedli na slovenski strani predora Karavanke. Policija naj bi z dvigali dvignila tovornjake, ki bi ovirali promet Klobasa je za SiOL še povedal, da je razočaran, saj so dobili informacije, da je naša policija že izdala ukaz, ki bi omogočil, da bi z dvigali jutri dvignili vse tovornjake, ki bi ovirali promet. "Zapore bomo postavili tam, kjer policije ne bo," je še povedal Andrej Klobasa.

Klobasa je dejal, da bodo zaprli predor, "če avstrijska stran ne bo ugodila njihovim zahtevam, da bi bila vsa vozila registrirana v Sloveniji oproščena cestnine na relaciji Salzburg-Šentilj". Poudaril je, da povračilo cestnin za pot od Beljaka do Šentilja ne zadošča, saj imajo avtoprevozniki po njegovih besedah zaradi daljše poti 200 evrov stroškov več.

Vlačič: Tega ni povzročila slovenska država Vlačič je ob tem dejal, da ne pričakuje zapore karavanškega predora, kljub temu, da avtoprevozniki z novim dogovorom niso zadovoljni. Ob tem je poudaril, da se mu zdi, da je vsakršna zapora slovenskih cest nesprejemljiva in nerazumna, "saj tega ni povzročila slovenska država". "Prišlo je od zunaj, mi smo storili za avtoprevoznike kar je bilo ta trenutek v naši moči, zato naši državljani in infrastruktura ne smeta biti kaznovana za to, kar je storila neka druga država", je poudaril. Dodal je, da je v preteklih dneh govoril tudi s predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), ki prav tako ne podpirajo zapore slovenskih cest.

"Težavo bi rešila le izgradnja druge cevi" Vlačič je napovedal, da se bodo tudi v prihodnje z avstrijsko stranjo trudili doseči dogovor. Ob tem je poudaril, da v letošnji poletni sezoni najbrž ne bo možno rešiti omenjenih težav. Po njegovem mnenju bi sicer težave lahko rešili z izgradnjo druge cevi predora na Karavankah, kljub temu da avstrijska stran zaenkrat na to ne pristaja.

Naj Asfinag povrne cestnino med Salzburgom in Šentiljem Slovenski avtoprevozniki menda terjajo od avstrijske strani, da v zameno za prepoved prometa skozi Karavanke avstrijski Asfinag povrne cestnino tovornjakarjem od Salzburga do Šentilja.

Pred tednom dni je namreč začela veljati enostranska odločitev avstrijske strani o prepovedi prometa tovornih vozil, ki presegajo največjo dovoljeno maso 7 ton in pol skozi predor Karavanke med 22. uro v petek in 15. uro v soboto vse do 3. septembra letos. Uredba, ki naj bi jo avstrijska vlada sprejela zaradi zagotavljanja večje varnosti, sprejeta je bila že konec maja, slovensko stran pa o njej obvestila šele nedavno, zakaj tako pozno ni jasno, je zelo razburila slovenske avtoprevoznike. Zato tudi ne pristajajo na včerajšnji dogovor obeh držav, da bi v času prepovedi tovornega prometa skozi predor – v skladu z avstrijsko uredbo – skozi Karavanke vozili le tovornjaki s hitro pokvarljivim blagom in nevarnimi snovmi, preostali tovorni promet pa bi preusmerili na mejni prehod Šentilj. Avstrijski Asfinag pa bi tovornjakarjem povrnil cestnino, vsaj tako je včeraj zagotovil prometni minister Patrick Vlačič, ki se danes zaradi zapleta vrača z dopusta.

Malce po avstrijsko … Minister Patrick Vlačič je že pretekli teden v pismu avstrijski kolegici Doris Bures izrazil pričakovanje, da bodo vsi ukrepi, povezani z usklajevanjem dela in vzdrževanja predora Karavanke, sprejeti dogovorno. Očitno pa avstrijska stran ne misli tako, čeprav predor ni avstrijska lokalna zadeva, saj poteka v dveh državah, zato ima tudi dva upravljavca.

Ne spreglejte