Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
13. 7. 2012,
14.10

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 13. 7. 2012, 14.10

8 let, 4 mesece

Slovensko gradbeništvo še kar tone in tone

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Če je bilo še leta 2009 za okoli 2,9 milijarde evrov opravljenih gradbenih del, lani le še okoli 1,8 milijarde, letos pa jih bo še manj ...

Nič novega ni, da slovensko gradbeništvo zaradi krize in upadanja gospodarske aktivnosti vse bolj tone. Nekdanji veliki gradbeni velikani SCT, Vegrad, Primorje,GPG in še nekateri, ki so v veliki meri udeleženi tudi v velikanski finančni luknji slabih terjatev naše največje večinsko državne banke NLB, so že preteklost, v vse večjih težavah pa so tudi še "živi" gradbeni izvajalci, poudarja prvi mož Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala Jože Renar. Poslov je zaradi krize vse manj in manj. Napovedi za slovensko gradbeništvo tudi letos nikakor niso rožnate.

Od 2,9 milijarde evrov leta 2009 na polovico v letošnjem letu Vrednost gradbenih del se iz meseca v mesec zmanjšuje, maja letos se je v primerjavi z enakim lanskim obdobjem zmanjšala za skoraj četrtino, kažejo podatki Statističnega urada, samo maja pa se je v primerjavi z letošnjim aprilom znižala za več kot sedemnajst odstotkov. Če je bila še leta 2009 vrednost vseh opravljenih gradbenih del v Sloveniji okoli 2,9 milijarde evrov, je bila leto pozneje že okoli pol milijarde nižja, lani pa ni presegla 1,8 milijarde. "Letos bo zagotovo še precej nižja. Morda bo dosegla le 1,4 milijarde," se pesimistično sprašuje Jože Renar.

Bančna jamstva potapljajo gradbince Prvi mož Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala opozarja, da se trend upadanja gradbene aktivnosti in propadanja slovenskih gradbenih izvajalcev nezadržno nadaljuje. "Res je, veliki slovenski gradbeniki so v glavnem že propadli (SCT, Vegrad, Primorje …), obstoječi pa imajo zelo velike težave. Prvič, vse manj je poslov in razpisanih velikih projektov, težave pa so velikanske tudi pri pridobivanju potrebnih bančnih jamstev (so tudi nenormalno visoka) za opravljanje teh poslov. To je zelo velik problem," ugotavlja prvi mož gradbeniške zbornice. Gradbena podjetja prav za to vse manj lahko sodelujejo pri javnih razpisih, ki jih je vse manj in manj. "Preprosto se ne morejo prijaviti na razpisih za določene gradbene projekte, ker ne morejo ali zelo težko pridobijo ustrezna bančna jamstva za resnost svoje ponudbe, razočarano pojasnjuje direktor Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala.

Ne spreglejte