Četrtek, 17. 10. 2013, 22.00
7 let, 10 mesecev
Slovenija potrebuje zgodbe o uspehu
Kako privabiti ameriške investitorje v Slovenijo je bila rdeča nit prvega dne slovensko-ameriške poslovne konference, ki jo je organizirala ameriška trgovinska zbornica (AmCham) v Sloveniji. Češko, soustanovitelj in lastnik Studia Moderna, je prepričan, da bi morali narediti več na podobi Slovenije: "Američani vidijo v Sloveniji le probleme, berejo samo o tem, kako se pri nas ne da nič investirati. Politiki bi morali narediti več na promociji, nakazati kaj je pozitivno, pojasniti negativne stvari." Slovenci smo preveč kritični do sebe, tudi gospodarstvo išče samo probleme, napake in ne tisto, kar je dobro: "Je pa dobrih stvari veliko, tudi v taki situaciji, v kakršni smo."
Gurion, izvršni direktor Akron BioMedical Corridor, pot do investicij prav tako vidi v inovacijah: "Imeti moraš inovacije, v katere se splača investirati." Investitorje, razlaga, privabljajo zgodbe o uspehu, tako kot pri nogometu: "Ko skavti iščejo igralce gredo v Španijo, Anglijo, … Če bi v Sloveniji imeli zvezdnike, bi vsi prihajali sem. Potrebujete nekaj zgodb o uspehu, kar se bo, sem prepričan, zgodilo."
Sedež Gurionovoga podjetja v mestu Alron v zvezni državi Ohio. Skoraj dva milijonsko mesto, danes znano kot mesto inovacij, je na pot uspeha popeljal župan Don Plusquellic, ki je po mnenju Guriona skrivnost uspeha mesta. "Na položaju je že 26 let. Niso ga nenehno motile politične spremembe. Je močna osebnost z dobro ekipo," pove o njem in doda, da ima mesto, katerega moto je "Ko sodelovanje oživi inovacije", tesno povezano skupnost. Prepričan je, da bi recept za uspeh Akrona, lahko deloval tudi v Sloveniji. "Stari ste 22 let. Mladi ste. Predlagal bi, da se Slovenija odloči, kaj želi biti, ko odraste, kaj je vaša vizija, ali želite biti središče globaliziranega sveta? Če da, potem to povejte," svetuje.
Izvršna direktorica AmChama v Sloveniji Ajša Vodnik poudarja, da sta ZDA in Evropska unija največja partnerja, tako investicijsko kot trgovinsko, vendar Slovenija tukaj nima dovolj velikega kolača. Tako kot Češko v ameriškem trgu vidi priložnost za slovenijo, "kajti trg je zahteven, je pa referenčen". Ameriških investicij, tako kot drugih, je v Slovenijo premalo, se strinja in upa, da bomo dobili več ameriških investitorjev, "ker pripeljejo s seboj tudi pravo korporativno upravljanje, kjer je pa še posebej pomembno, kdo bodo lastniki. Ali bodo družbeno odgovorni, ali bodo znali imeti pravo upravljanje. Pomembno se mi zdi, da ameriški lastniki vedno postavijo lokalne ljudi za šefe v svojih podjetjih."